پروژه ولت متر DC با میکرو AVR

6

در این پست از سایت امیک, پروژه ساخت یک ولت متر DC با استفاده از ADC در میکرو AVR را یاد می گیرید. در این پروژه از میکرو کنترلر ATmega16 و lcd کاراکتری 2*16 و یک پتانسیومتر برای ایجاد ولتاژ متغیر استفاده شده است. همانطور که در شبیه سازی در انتهایی مطلب مشاهده می کنید این ولت متر ولتاژ 0 تا 25 ولت را اندازه گیری می کند که رنج اندازه گیری مناسبی می باشد البته می توان ولتاژهای بیشتر از 25 ولت را هم با این ولت متر اندازه گیری کرد ولی باید از مقاومت های با توان بالا استفاده کنید که بخاطر داغ شدن زیاد اسیب نبینند. در ادامه شماتیک این پروژه قرار داده شده است :

همانطور که گفته شد ولتاژی که قرار است اندازه گیری شود توسط پتانسیومتر ایجاد می شود که ما از منبع ولتاژ 25 ولت استفاده کرده ایم, بنابراین محدود تغییرات ولتاژ پتانسیومتر از 0 تا 25 ولت است. ما نمی توانیم ولتاژ بیشتر از 5 ولت را به میکروکنترلر avr بدیم, پس لازم است که این ولتاژ متغیر 0 تا 25 را به بازه 0 تا 5 تبدیل کنیم . ما این کار را توسط دو مقاومت R1 و R2 انجام میدهیم, این مقاومت ها یک تقسیم ولتاژ ساده ایجاد می کنند و ولتاژ را برای جلوگیری از اسیب دیدن میکرو در محدوده 0 تا 5 تبدیل می کنند. ما در برنامه نویسی این ولتاژ تقسیم شده را برای نمایش روی LCD دوباره به بازه 0 تا 25 تبدیل می کنیم . 

توجه کنید که مقاومت های R1 و R2 باید تلرانس (ضریب خطا) کمی داشته باشند تا ولت متر شما دقیق باشد. برای اندازه گیری ولتاژهای بیشتر از 25 ولت حتما از مقاومت های با توان بالا استفاده کنید و این ولت متر حداکثر تا ولتاژ 50 ولت را می تواند اندازه گیری کند, بیشتر از 50 ولت باعث اسیب به قطعات این پروژه خواهد شد .

برای تنظیم کنتراست LCD می توانید پین 3 ان را به یک پتانسیومتر متصل کنید یا اینکه پین 3 را به منفی وصل کنید (من همیشه به منفی وصل می کنم و مشکلی نداره!)

از اونجایی که از ADC میکرو استفاده کرده ایم حتما پین های 30 و 32 رو به 5 ولت (VCC) متصل کنید

 

 برنامه کدویژن :

اگر با راه اندازی ADC در میکروکنترلر AVR اشنا نیستید حتما این پست را مطالعه کنید 

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید

 

کلیپ شبیه سازی در پروتئوس :

 

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

6 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    خسته نباشید

    برای ساخت ولتمتر 220 ولت نیازی به تغییر فرمول محاسبه داخل برنامه نیست ؟ اگر هست چه تغییری باید اعمال بشه
    سپاس گزار میشم راهنمایی بفرمایید

  2. ببخشید برای طراحی ولت متر ۰تا ۳۰ ولت چه تغییری دربرنامه بالا ایجاد میشه وچطوری رو lcdنمایش میده

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید