خانه / پروژه های اردوینو Arduino / پروژه با ماژول ها / کنترل دور موتور DC با اردوینو UNO

کنترل دور موتور DC با اردوینو UNO

در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه اردوینو نسبتاً ساده و کاربردی قرار داده ایم که استفاده های زیادی دارد و در اینده که تصمیم داریم پروژه های رباتیک مختلفی قرار دهیم, از این پروژه استفاده خواهد شد. هدف این پروژه راه اندازی یک موتور DC به صورت چپگرد و راستگرد با استفاده از درایور L298 و همچنین کنترل سرعت ان با PWM می باشد . قبلا همین پروژه را با میکروکنترلر AVR قرار داده بودم که در انجا در مورد PWM و ای سی درایور L298 توضیح داده شد, می توانید این پست را اینجا مشاهده کنید.

شماتیک پروژه :

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید قطعات اصلی این پروژه شامل برد اردوینو UNO و ای سی L298 و موتور می باشد. سه کلید برای راست گرد , چپ گرد و توقف موتور قرار داده شده و یک پتانسیومتر که با تغییر ان سرعت موتور تغییر خواهد کرد . کلیدها توسط سه مقاومت Pull up شده اند و درنتیجه زمانی که کلید وصل نیست پین های اردوینو یک هستند و زمانی که کلید فشار داده شود پینی که کلید به ان متصل است صفر می شود. 

در این پروژه ما فقط از یک موتور استفاده کردیم, بنابراین پین های مربوط به موتور B در ای سی L298 را نیاز نداریم .

برای حفاظت از قطعات مدار لازم است که پین های خروجی L298 که به دو سر موتور متصل می شوند (OUT1 و OUT2) را مانند شماتیک بالا به ۴ دیود و خازن متصل کنیم .

توجه کنید که پین ۹ ای سی L298 به ۵ ولت متصل شده و پین ۴ باید به ولتاژ مورد نیاز موتور ما (تا حداکثر ۴۶ ولت) متصل شود که ما در شماتیک بالا به ۱۲ ولت متصل کرده ایم .

پین شماره 11 اردوینو خروجی موج PWM ما هست که به پین ۶ یا ENA متصل شده است و با تولید موج های PWM مختلف سرعت موتور تغییر می کند.

نکته: ماژول ای سی L298 هم وجود دارد که دیگر نیازی به دیود و خازن ندارد و بدون هیچ قطعه اضافی به برد متصل می شود, این ماژولها که چندین مدل هم دارند کار را بسیار راحت تر می کنند. البته می توانید مانند مدار بالا از ای سی با دیود و خازن استفاده کنید و هیچ گونه مشکلی ندارد . تصویر یک نمونه از این ماژول ها به صورت زیر است :

ماژول-l298

 

برنامه این پروژه:

توضیحات در برنامه نوشته شده, اگر با دستورات تخصصی برنامه نویسی اردوینو اشنا نیستید اینجا را مطالعه کنید

برای اشنایی با پین های اردوینو UNO اینجا را مشاهده کنید

در صورتی که با نحوه پروگرام کردن برد اردوینو (ریختن برنامه روی برد) اشنا نیستید اینجا را مطالعه کنید

اگر سوالی در مورد برنامه یا هر قسمت پروژه داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید

 

کلیپ شبیه سازی :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *