خانه / پروژه های اردوینو Arduino / پروژه با انواع LCD / پروژه آردوینو کنترل دمای کولر با سنسور LM35

پروژه آردوینو کنترل دمای کولر با سنسور LM35

در این پست از سایت اِمیک, پروژه ی کنترل کولر با استفاده از سنسور LM35 و برد اردوینو UNO را قرار داده ام که بسیار کاربردی می باشد. عملکرد این پروژه به این صورت است که توسط سنسور انالوگ LM35 دمای محیط به ولتاژ انالوگ تبدیل می شود و ما این ولتاژ را توسط ADC برد اردوینو اندازه گیری می کنیم و ان را با یک فرمول نسبت ساده به دما تبدیل می کنیم . در ادامه با توجه به مقادیر دمایی که برای روشن و خاموش شدن کولر وارد می کنیم, کولر توسط یک رله کنترل می شود. در پست های قبل همین پروژه را با استفاده از میکروکنترلر AVR قرار داده بودم که می توانید این پست را در اینجا مشاهده کنید و در همین پست در صورتی که با رله و عملکرد ان اشنا نیستید, کامل توضیح داده شده که می توانید مطالعه کنید. 

قبلا پروژه راه اندازی سنسور LM35 را با اردوینو قرار داده بودم که اونجا در مورد سنسور LM35 کامل توضیح داده شد. میتونید این پست را اینجا مشاهده کنید .

شماتیک :

همانطور که در شماتیک بالا می بینید ما از LCD کاراکتری 2*16 برای نمایش دما و وضعیت کولر استفاده کرده ایم. توسط پتانسیومتر متصل به LCD می تونید کنتراست LCD را تنظیم کنید, اگر پتانسیومتر نداشتید پین 3 ال سی دی را به منفی متصل کنید. سنسور LM35 در عمل 3 پایه دارد که در شبیه سازی بالا فقط پین خروجی وجود دارد ولی شما در عمل باید دو پین دیگر را به مثبت و منفی تغذیه (5 ولت) متصل کنید. همانطور که می دونید ما نمیتونیم رله را مستقیم به برد اردوینو متصل کنیم که به همین خاطر ما با استفاده از سه قطعه مقاومت و ترانزیستور و دیود این کار را انجام داده ایم .

توضیح مدار راه انداز رله : دیود متصل به دوسر سیم پیچ رله برای خنثی کردن ولتاژ القایی حاصل از سیم پیچ در هنگام خاموش شدن رله به کار می رود. با اعمال ولتاژ به پایه بیس ترانزیستور(پایه متصل به مقاوت ۱۰k) ترانزیستور روشن شده و مانند یک کلید بسته عمل می کند. در این حالت پایه کلکتور ترانزیستور(پایه متصل به سیم پیچ رله) با پایه امیتر آن(پایه متصل به زمین) اتصال کوتاه شده و جریان از سیم پیچ رله عبور می کند. با زمین کردن بیس ترانزیستور اتصال بین امیتر و کلکتور قطع می شود و در پی آن رله خاموش می شود.

می تونید بجای مدار راه انداز بالا از ماژول های اماده رله استفاده کنید که کار را خیلی راحت میکنن, البته مدار راه انداز بالا هم مشکلی نداره و به خوبی جواب میده .

 

برنامه :

توضیحات کامل برنامه نوشته شده و اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید . اگر با برنامه نویسی اردوینو اشنا نیستید مطالب زیر را مطالعه کنید .

  • برای اشنایی با دستورات مهم برنامه نویسی اردوینو اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با دستورات مربوط به lcd کاراکتری اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با نحوه پروگرام کردن برد اردوینو (ریختن برنامه روی برد) اینجا کلیک کنید

 

کلیپ شبیه سازی :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *