خانه / پروژه های اردوینو Arduino / پروژه با سون سگمنت و LED / پروژه آردوینو شمارنده سون سگمنت با کلید افزایشی و کاهشی

پروژه آردوینو شمارنده سون سگمنت با کلید افزایشی و کاهشی

قبلا راه اندازی سون سگمنت را با اردوینو اموزش داده بودم که می تونید این پست را در اینجا مشاهده کنید و در ان پست توضیحات کامل در مورد سون سگمنت و نحوه برنامه نویسی ان در اردوینو داده شد که می تونید مطالعه کنید .

در این پست ما یک سون سگمنت تکی را با استفاده از برد اردوینو uno راه اندازی می کنیم. قطعات اصلی این پروژه علاوه بر برد اردوینو یونو و سون سگمنت, شامل دو کلید هم می باشد که به صورت افزایشی و کاهشی عمل می کنند. عملکرد پروژه به این صورت است که در ابتدا با اتصال تغذیه, روی سون سگمنت عدد 0 نمایش داده می شود و با فشار دادن کلید افزایشی عدد روی سون سگمنت یکی اضافه می شود و با فشار دادن کلید کاهشی یکی کاهش می یابد.

Arduino-prj-seven-segment

همانطور که گفته شد با فشار دادن هر کدام از کلیدها عدد روی سون سگمنت یکی افزایش یا کاهش می یابد, همانطور که می دانید سون سگمنت تکی می تواند اعداد 0 تا 9 را نمایش دهد به همین علت در پروژه بالا زمانی که عدد در حال افزایش از 9 بیشتر شد, به طور خودکار عدد دوباره صفر می شود و زمانی هم که در حال کاهش عدد هستیم عدد از 0 کمتر نمی شود.

 

شماتیک پروژه شمارنده سون سگمنت با کلید افزایشی و کاهشی :

Arduino-prj-seven-segment

همانطور که در بالا می بینید این پروژه شماتیک ساده ای دارد و تنها نکته ان دو مقاومت R1 و R2 هستند که برای پول اپ (Pull-up) کردن کلید ها استفاده شده اند. در صورتی که از مقاومت ها استفاده نکنیم در زمانی که کلیدها فشار داده نشده اند وضعیت پین های 12 و 13 اردوینو که ورودی هستند مشخص نیست به همین خاطر لازم است که پین های 12 و 13 اردوینو را از طریق دو مفاومت R1 و R2 به مثبت تغذیه متصل کنیم.

توجه کنید که در این پروژه ما از سون سگمنت کاتد مشترک استفاده کرده ایم. در صورتی که با پین های سون سگمنت اشنا نیستید حتما پست معرفی شده در ابتدای مطلب را مطالعه کنید .

 

برنامه :

توضیحات کامل برنامه نوشته شده فقط دلیل استفاده از delay در خط های 49 و 57 بخاطر این است که زمانی که ما کلید را فشار می دهیم فقط یک واحد به عدد روی سون سگمنت اضافه شود, در صورتی که از delay در برنامه استفاده نشود ممکن است با هر فشار کلید چند واحد به عدد اضافه شود.

اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید. اگر با برنامه نویسی اردوینو اشنا نیستید مطالب زیر را مطالعه کنید :

  • برای اشنایی با دستورات مهم برنامه نویسی اردوینو اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با نحوه راه اندازی و دستورات سون سگمنت اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با نحوه پروگرام کردن برد اردوینو (ریختن برنامه روی برد) اینجا کلیک کنید

 

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *