راه اندازی سنسور PIR با آردوینو

0

در این پروژه از سایت اِمیک, با نحوه کار و راه اندازی سنسور PIR با استفاده از برد آردوینو UNO آشنا خواهید شد. این سنسور در بهینه سازی انرژی در ساختمانها، دزد گیرها و موارد دیگر کاربرد دارد. قبلا این سنسور را با استفاده از میکروکنترلر AVR نیز راه اندازی کرده بودیم که می تونید این پست را در اینجا مشاهده کنید.
سنسور PIR به هر جسم متحرکی که داری حرارت باشد واکنش نشان می دهد, این جسم متحرک می تواند انسان یا حیوان باشد. حتی شما می توانید برای تست این پروژه یک لیوان آب جوش را در بالای این سنسور حرکت داده و شاهد روشن و خاموش شدن LED به کار رفته در این پروژه باشید.

به جای LED می توانید از یک بازر(Buzzer) استفاده کنید, در صورت استفاده از بازر به جای روشن و خاموش شدن LED در صورت حرکت جسم متحرک, صدای بوق را خواهید شنید.

برخی از کاربردهای سنسور PIR :

  • سیستم های امنیتی و ساخت دزدگیر
  • روشن نمودن چراغ های منازل ، پارگینگ ، ساختمان و… به صورت هوشمند و بر اساس تشخیص حرکت
  • کنترل و اتوماسیون صنعتی
  • سیستم های هشدار دهنده
  • درب های اتوماتیک
  • نور پردازی هوشمند
  • و …

pir-sensor-500x500-EMIC

معمولا بجای استفاده از سنسور PIR از ماژول ان استفاده می شود که این ماژول کار را برای راه اندازی سنسور PIR بسیار راحت می کند. در تصویر بالا ماژول سنسور PIR را مشاهده می کنید, که ما هم در این پروژه از ماژول ان استفاده خواهیم کرد. در ادامه با این ماژول بیشتر اشنا خواهید شد.

PIR-Sensor-Pinout-emic

در پشت ماژول سنسور PIR یک جامپر قرار دارد، که دارای دو وضعیت L و H می باشد. در وضعیت L با تست سنسور متوجه خواهید شد که اگر دستتان را به طور پیوسته در جلوی سنسور به حرکت در آورید، خروجی به طور پیوسته High (یک منطقی) نخواهد بود و هر یک یا دو ثانیه LOW و High خواهد شد.  که به این حالت اصطلاحا “non-retriggering” می گویند.

در وضعیت H با ایجاد حرکت پیوسته در جلوی سنسور، خروجی نیز به طور پیوسته High خواهد ماند. که به این حالت اصطلاحا “retriggering” می گویند.

تنظیم حساسیت، فاصله قابل تشخیص توسط ماژول را تنظیم می کند که عددی حدودا بین 3 الی 7 متر خواهد بود.

تنظیم زمان، زمان High بودن خروجی پس از تشخیص حرکت را بین 5 الی 300 ثانیه تنظیم می کند.

شماتیک پروژه راه اندازی سنسور PIR با آردوینو UNO :

pir-sensor-Arduino-emic

اتصال ماژول PIR به برد اردوینو بسیار ساده می باشد. با توجه به اینکه خروجی این ماژول به صورت دیجیتال است (یا صفر منطقی است یا یک منطقی)، لذا تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که همواره بررسی کنیم پین خروجی ماژول در چه وضعیتی قرار دارد. در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید:

sh-pir-sensor-Arduino-emic

عملکرد این پروژه به این صورت است که برد اردوینو همواره خروجی ماژول را چک کرده و در صورتی که خروجی ماژول یک منطقی یا High شود, LED متصل به پین 0 از برد اردوینو روشن می شود و همچنین روی LCD کاراکتری عبارت “Motion detected” نمایش داده می شود.

در صورتی که سنسور حرکتی را تشخیص ندهد خروجی ان صفر یا Low خواهد بود که در این حالت LED خاموش و روی LCD کاراکتری متن “motionless” نمایش داده می شود.

پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست LCD کاراکتری می باشد, در صورتی که پتانسیومتر نداشتید می تونید پین 3 ال سی دی کاراکتری را به زمین (منفی تغذیه) متصل کنید.

برنامه :

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید