خانه / پروژه های میکروکنترلر AVR / پروژه با انواع LCD / راه اندازی ماژول سنسور مادون قرمز با میکروکنترلر AVR

راه اندازی ماژول سنسور مادون قرمز با میکروکنترلر AVR

در این پست از سایت اِمیک, ماژول سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز (IR) را راه اندازی خواهیم کرد. این پروژه بسیار ساده می باشد ولی می تواند بسیار کاربردی باشد و همچنین این پروژه می تواند به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگتر کاربرد داشته باشد.

سنسور مادون قرمز چیست؟ سنسورهای مادون قرمز IR شکل ظاهری آنها شبیه به یک LED می باشد و تقریبا همان ساختار LED را دارند با این تفاوت که نور آن مادون قرمز می باشد. این سنسورها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که یکی فرستنده و دیگری گیرنده می باشد. از سنسور IR استفاده های زیادی می شود که از جمله ی آن استفاده در انکودرهای نوری, رباتهای مسیریاب , کنترل تلویزیون و… می باشد.

IR-sensor-tr-emic

همانطور که گفته شد ما در این پست ماژول فرستنده و گیرنده IR را راه اندازی می کنیم که تصویر یک نمونه از این ماژولها را در زیر مشاهده می کنید. این ماژول کار را برای راه اندازی سنسورهای مادون قرمز بسیار راحت تر می کند.

IR-modules-arduino-emic

این ماژول دارای دو سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز می باشد. محدوده فاصله قابل تشخیص برابر با 1cm تا 5cm می باشد، که با استفاده از پتانسیومتر موجود بر روی ماژول قابل تنظیم است. ولتاژ کاری نیز برابر با 3.3 ولت تا 5 ولت بوده و خروچی این ماژول نیز به صورت دیجیتال می باشد.

همانطور که مشاهده می کنید این ماژول 3 پین دارد که دوتای ان برای تغذیه ماژول است و با نام های VCC (اتصال به مثبت تغذیه) و GND (اتصال به منفی تغذیه) مشخص شده و پایه سوم خروجی ماژول می باشد که با OUT مشخص شده و به صورت دیجیتال است (یا صفر منطقی است یا یک منطقی) , در ادامه برخی از مشخصات این ماژول گفته شده است:

  • ولتاژ کاری 3.3 ولت تا 5 ولت
  • جریان مصرفی در 5 ولت حدود 30 میلی آمپر
  • فاصله قابل تشخیص 1cm تا 5cm
  • دارای پتانسیومتر برای تتظیم حداکثر فاصله قابل تشخیص
  • درای آپ-امپ LM393
  • دارای LED نمایش دهنده تشخیص موانع
  • دارای LED نمایش دهنده وصل بودن تغذیه
  • دارای خروجی دیجیتال قابل اتصال مستقیم به Arduino و انواع میکروکنترلر

توجه: خروجی این ماژول در حالتی که جسمی را تشخیص داده برابر 0 منطقی است و درحالتی که جسمی را تشخیص ندهد خروجی ان 1 منطقی می باشد.

پروژه راه اندازی ماژول سنسور مادون قرمز با میکروکنترلر AVR :

IR-sensor-module-micro-avr-emic

اتصال ماژول IR به میکروکنترلر بسیار ساده می باشد. با توجه به اینکه خروجی این ماژول به صورت دیجیتال است، لذا تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که همواره چک کنیم پین خروجی ماژول در چه حالتی قرار دارد. در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید:

SH-IR-sensor-module-micro-avr-emic

عملکرد این پروژه به این صورت می باشد که میکروکنترلر همواره خروجی ماژول را چک کرده و در صورتی که ماژول جسمی را تشخیص دهد یک LED متصل به پین 14 را روشن می کند و همچنین روی LCD کاراکتری عبارت “object detected” را نمایش می دهد.

در صورتی که ماژول حرکتی را تشخیص نداد, در این حالت LED خاموش و روی LCD متن “Not detected” نمایش داده می شود.

پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست LCD کاراکتری می باشد, در صورتی که پتانسیومتر نداشتید می تونید پین 3 ال سی دی کاراکتری را به زمین (منفی تغذیه) متصل کنید.

برنامه :

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, فقط توجه کنید همانطور که در بالا گفته شد خروجی ماژول برعکس است یعنی در حالتی که ماژول جسمی را تشخیص داده خروجی ان برابر 0 منطقی است و درحالتی که جسمی را تشخیص ندهد خروجی ان 1 منطقی می باشد,به همین دلیل در ابتدای برنامه خروجی ماژول که به پین 0 از پورت A (پایه 40 میکرو) متصل است را نقیض کرده ایم. اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید. 

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *