خانه / پروژه های اردوینو Arduino / پروژه با انواع LCD / راه اندازی سنسور دما و رطوبت SHT1x با آردوینو

راه اندازی سنسور دما و رطوبت SHT1x با آردوینو

در این پست از سایت اِمیک, سنسور بسیار دقیق و صنعتی SHT10 را با استفاده از برد اردوینو راه اندازی خواهیم کرد. سنسورهای سری SHT از دقیق ترین سنسورها برای اندازه گیری دما و رطوبت می باشند. قبلا این سنسور را با استفاده از میکروکنترلر AVR نیز راه اندازی کرده بودیم که این پست را می توانید در اینجا مطالعه کنید, در ان پست بطور کامل در مورد سنسورهای سری SHT و پایه های انها توضیح داده شد که توصیه می کنم مطالعه کنید.

همانطور که گفته شد ما سنسور SHT10 را در این پست راه اندازی خواهیم کرد ولی شما بدون هیچ گونه تغییری در شماتیک و یا برنامه می توانید این پروژه را برای سنسورهای SHT11 و SHT15 نیز استفاده کنید.

پایه های سنسورهای SHT11 , SHT10 و SHT15 که ما در این پست راه اندازی خواهیم کرد به صورت زیر می باشد:

sht-sensor-pin-emic-min

پایه 1 : اتصال به Ground یا زمین منبع تغذیه

پایه 2 : پایه DATA

پایه 3 : پایه SCK

پایه 4 : اتصال به مثبت منبع تغذیه

نکته: پایه هایی که با NC مشخص شده اند لازم نیست بجایی وصل شوند

توجه : از انجایی که ابعاد این سنسور بسیار کوچک است, توصیه می شود ماژول این سنسور را تهیه کنید یا اینکه به همراه سنسور یک هدر برد مناسب برای ان نیز تهیه کنید تا بتوانید به راحتی از سنسور استفاده کنید.

پروژه راه اندازی سنسور دما و رطوبت SHT1x با آردوینو :

در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید که علاوه بر سنسور SHT10 و برد اردوینو UNO از یک LCD کاراکتری نیز برای نمایش متن استفاده شده است.

SHT1X-Test-with-Arduino-emic

عملکرد این پروژه به این صورت است که مقدار دما و رطوبت محیط را با استفاده از سنسور SHT10 اندازه گیری کرده و بر روی نمایشگر LCD کاراکتری نمایش میدهد. همانطور که گفته شده بدون هیچ گونه تغییری در شماتیک و یا برنامه می توانید این پروژه را برای سنسورهای SHT11 و SHT15 نیز استفاده کنید.

SH-SHT1X-Test-with-Arduino-emic

سنسور SHT10 دارای 4 پایه است که در شماتیک بالا پایه های تغذیه سنسور ( VCC و GND ) که وجود ندارد را به تغذیه متصل کنید. دو پایه دیگر طبق شماتیک بالا به برد اردویتو یونو متصل می شوند. توجه کنید که لازم است پایه DATA سنسور با استفاده از یک مقاومت 10K اهم پول آپ شود.

پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست (درخشندگی) ال سی دی کاراکتری می باشد, در صورتی که پتانسیومتر نداشتید می تونید پین 3 ال سی دی کاراکتری را به زمین (منفی تغذیه) متصل کنید.

برنامه:

در این پروژه برای راه اندازی سنسور SHT10 از کتابخانه ان استفاده شده است. کتابخانه این سنسور به همراه دیگر فایل های پروژه را می توانید از انتهای مطلب دانلود کنید.

پس از دانلود فایل ها برای استفاده از این کتابخانه لازم است که فایل کتابخانه SHT1x موجود در پوشه Library را اکسترکت کرده, حال فولدر مربوطه را در محل نصب نرم افزار درون فولدر Libraries کپی نمایید. توجه کنید که نام فولدر کتابخانه SHT1x باشد و ان را تغییر ندهید.

در صورتی که می خواهید پایه های DATA و SCK را به دلخواه به پین دیگری از اردوینو متصل کنید, باید شماره پین های مورد نظر خود را بجای پین های فعلی در خط 7 برنامه وارد کنید.

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *