خانه / مدارهای الکترونیکی / مدارهای سنسور / مدار نشانگر دمای محیط با 4 عدد LED

مدار نشانگر دمای محیط با 4 عدد LED

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار کاربردی برای نمایش دمای محیط با استفاده از چهار عدد LED قرار داده شده است. در این مدار از ای سی LM324 استفاده شده است که این ای سی از 4 عدد اپ امپ تشکیل شده است. در زیر ترتیب پایه های ای سی LM324 را مشاهده می کنید:

Pinout-iclm324-emic

مدار نشانگر دمای محیط با 4 عدد LED :

عملکرد مدار به این صورت می باشد که مدار با توجه به مقدار دمای محیط 4 ال ای دی را روشن می کند. به عنوان مثال در صورتی که دمای محیط پایین بود و هوا سرد بود LED سبز را روشن می کند, در صورتی که دما معمولی بود LED زرد را روشن می کند, زمانی که دمای محیط مقداری گرم شد LED سوم که می تواند رنگ ان نارنجی باشد را روشن می کند و در صورتی که دمای محیط به شدت افزایش یافت LED چهارم که قرمز است را روشن می کند. بنابراین این مدار جالب و کاربردی دمای محیط را با استفاده از چهار ال ای دی نمایش می دهد.

ما می توانیم توسط پتانسیومتر استفاده شده در مدار (RV1) مشخص کنیم که در چه دمایی ال ای دی اول (سبز) , دوم (زرد), سوم (نارنجی) و چهارم (قرمز) روشن شوند. همچنین در مدار از یک بازر نیز استفاده شده است و زمانی که دمای محیط به شدت افزایش یافت و LED قرمز روشن شد, یک بازر هشدار دهنده نیز به صدا در می اید. در ادامه شماتیک این مدار را مشاهده می کنید:

temperature-gauge-circuit-with-lm324-emic

در بالا شماتیک این مدار را مشاهده می کنید, که قطعه اصلی مدار ای سی اپ امپ LM324 می باشد. برای اندازه گیری دما از یک مقاومت حرارتی یا ترمیستور NTC استفاده شده است. ترمیستور (Thermistor) یک مقاومت حرارتی می باشد که مقدار ان با تغییرات دما تغییر می کند. مقدار مقاومت ترمیستور NTC با افزایش دما کاهش می یابد و با کاهش دما مقاومت ان افزایش می یابد (مقدار مقاومت ان عکس دما می باشد) . از این خاصیت ترمیستور NTC در مدار بالا استفاده شده است.

همانطور که گفته شد ای سی LM324 از چهار عدد اپ امپ تشکیل شده است (در تصویر اول مشخص شده) پایه های معکوس گر (منفی) هر چهار اپ امپ به هم متصل شده است و با توجه به مقدار مقاومت ترمیستور (R10) و همچنین پتانسیومتر RV1 یک ولتاژ روی انها ایجاد می شود. همچنین توسط مقاومت های R2 تا R6 یک ولتاژ ثابت روی پایه های غیرمعکوس گر (مثبت) اپ امپ ها ایجاد می شود. در صورتی که ولتاژ پایه مثبت اپ امپ ها از ولتاژ پایه منفی انها بیشتر شد, LED های متصل به خروجی اپ امپ ها روشن می شوند.

برای تغذیه این مدار از منبع تغذیه 12 ولت DC استفاده کنید و در صورتی که می خواهید این مدار را روی برد ببندید, حتما برای ای سی LM324 از سوکت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

لیست قطعات :

 • مقاومت   R2,R3,R4,R5=4.7K اهم
 • مقاومت   R6=10K اهم
 • مقاومت   R7,R8,R9,R11=220 اهم
 • پتانسیومتر (تریمر)   RV1=10K اهم
 • ترمیستور (مقاومت حرارتی)   R10=10K اهم
 • ای سی   U1=LM324 به همراه سوکت
 • چهار عدد LED پنج میلیمتر با رنگ های سبز,زرد,نارنجی و قرمز
 • بازر (BZ1)

 

. دانلود PCB

برای دانلود PCB (برد مدار چاپی) طراحی شده برای این مدار روی دکمه زیر کلیک کنید

3,000 تومان – خرید
 • شما می توانید pcb طراحی شده برای مدار نشانگر دمای محیط با 4 عدد LED را با قیمت 3000 تومان دانلود کنید
 • فایل دانلودی شامل PDF اماده چاپ به روش اتو + فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
 • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
 • از صحت ایمیلی که هنگام خرید وارد می کنید, مطمئن شوید
 • در صورت بروز مشکل در هر مرحله از خرید خود, از طریق ایمیل emic1395@gmail.com و یا ایدی سروش emic@ با ما ارتباط برقرار کنید
 • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

نظر یادتون نره…

درباره ی عابد رازانی

فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای اموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم و همچنین درحال اماده شدن برای ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *