پروژه آردوینو راه اندازی ماژول رطوبت سنج خاک و زمین YL-69

2

در این پست از سایت اِمیک, ماژول سنسور رطوبت سنج خاک و زمین YL-69 را با استفاده از برد اردوینو یونو (UNO) راه اندازی خواهیم کرد. قبلا ماژول رطوبت سنج خاک و زمین YL-69 را با استفاده از میکروکنترلر AVR راه اندازی کرده بودیم که در ان پست بطور کامل در مورد این ماژول و نحوه راه اندازی ان توضیح داده شد که می توانید ان پست را در اینجا مطالعه کنید.

با استفاده از این ماژول به راحتی می توانید یک سیستم ابیاری هوشمند برای گلخانه ها, زمین های کشاورزی, گلدان های اپارتمانی و یا… بسازید. در ادامه تصویری از این ماژول را مشاهده می کنید:

Soil-Moisture-Sensor-YL69-emic

این ماژول دارای چهار پایه بصورت زیر می باشد:

پایه 1: اتصال به VCC (مثبت تغذیه)

پایه 2: اتصال به GND (منفی تغذیه)

پایه 3: خروجی دیجیتال ماژول (D0)

پایه 4: خروجی انالوگ ماژول (A0)

میزان حساسیت این ماژول را می توان با استفاده از پتانسیومتر روی ماژول تنظیم کرد. ماژول رطوبت سنج خاک و زمین YL-69 دارای دو خروجی می باشد که یکی از خروجی ها دیجیتال و دیگری انالوگ است و با توجه به نیاز می توان از خروجی دیجیتال یا انالوگ یا هر دو استفاده کرد. زمانی که ماژول نمی تواند میزان معینی از رطوبت را در خاک تشخیص دهد، خروجی دیجیتال DO ماژول مقدار یک منطقی و در غیر این صورت مقدار ان صفر می باشد.

برای اندازه گیری رطوبت خاک توسط خروجی انالوگ ماژول باید به وسیله ADC (مبدل انالوگ به دیجیتال) در اردوینو, مقدار ولتاژ پایه انالوگ A0 ماژول را اندازه گیری کنیم که این ولتاژ متناسب با مقدار رطوبت خاک می باشد.

پروژه آردوینو راه اندازی ماژول رطوبت سنج خاک و زمین YL-69 :

در این پروژه ما از برد اردوینو UNO به همراه ماژول رطوبت سنج خاک و زمین YL-69 و یک LCD کاراکتری 2*16 برای نمایش مقدار رطوبت خاک (به درصد) استفاده کرده ایم. در ادامه در مورد عملکرد این پروژه بیشتر توضیح داده می شود.

P-Arduino-prj-Soil-Moisture-Sensor-YL69-test-emic

در این پروژه از هر دو خروجی انالوگ و دیجیتال ماژول استفاده شده است. عملکرد این پروژه به این صورت است که با فرو کردن سنسور ماژول درون خاک, رطوبت ان خاک به درصد روی یک LCD کاراکتری نمایش داده می شود و همچنین در صورتی که رطوبت خاک از مقدار مشخص شده توسط ما (این مقدار توسط پتانسیومتر روی ماژول تنظیم می شود) کمتر شد یک بازر هشدار دهنده متصل به خروجی دیجیتال ماژول فعال می شود.

در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید. در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید:

Arduino-prj-Soil-Moisture-Sensor-YL69-test-emic

برای دیدن تصویر بالا در اندازه بزرگتر ان را ذخیره کنید. همانطور که مشاهده می کنید علاوه بر قطعات گفته شده در بالا از یک پتانسیومتر (RV1) برای تنظیم کنتراست (روشنایی) ال سی دی کاراکتری استفاده شده است. ترانزیستور (Q1) و مقاومت (R1) به منظور درایور کردن یا راه اندازی بازر استفاده شده اند. بازر استفاده شده از نوع 5 ولت می باشد.

پایه خروجی انالوگ ماژول (پایه A0) به پین A0 از برد اردوینو متصل شده است و خروجی دیجیتال ماژول (پایه D0) نیز از طریق مقاومت R1 و ترانزیستور Q1 به بازر متصل شده است.

برنامه اردوینو :

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

نکات :

  • برای تست پروژه حتما برد اردوینو را با اداپتور راه اندازی کنید (جریان دهی برد اردوینو در حالتی که با کابل usb متصل به کامپیوتر راه اندازی می شود بسیار کم است و جوابگوی برخی پروژه ها نیست)
  • برای اشنایی با دستورات مربوط به LCD کاراکتری اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با دستورات و نحوه راه اندازی ADC در آردوینو اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با دستورات مهم برنامه نویسی اردوینو اینجا کلیک کنید
  • برای اشنایی با نحوه پروگرام کردن برد اردوینو (ریختن برنامه روی برد) اینجا کلیک کنید

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام خسته نباشید.
    من میخوام یه سنسور DHT11 هم برای سنجش دما و رطوبت محیط اطراف گیاه به این سورس کد ها اضافه کنم.و سر ال سی دی کارکتری بعد از کمی delay نمایش بدم و باز رطوبت خاک نمایش داده شه. اگه میشه کمکم کنید برای اضاف کردن دستورات DHT11 و اجرا اون روی ال سی دی.ممنون میشم

    • سلام, راه اندازی سنسور DHT11 را قصد دارم بزودی انجام بدم و در سایت بذارم و هنوز در موردش مطالعه ای نداشتم ولی تا اونجایی که من میدونم خروجی سنسور DHT11 دیجیتال هست و میشه به هر کدوم از پایه های اردوینو متصل کرد و خروجی ماژول رطوبت سنج خاک هم که انالوگه پس مشکلی برای راه اندازی هر دو باهم وجود نداره, در اینده حتما این پروژه را قرار خواهم داد

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید