پروژه AVR کنترل سطح اب مخزن

4

در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه ساده ولی در عین حال بسیار کاربردی به نام پروژه کنترل سطح اب مخزن قرار داده شده است. این پروژه با استفاده از میکروکنترلر AVR طراحی و ساخته شده است.

P-AVR-prj-Water-level-control-emic

عملکرد این پروژه به این صورت می باشد که ما با استفاده از یک سوئیچ شناور سطح اب یک مخزن را اندازه گیری می کنیم و در صورتی که اب مخزن کمتر از مقدار مورد نظر ما شد, سوئیچ شناور ان را تشخیص داده و یک پمپ اب را روشن می کند و زمانی که حجم اب مخزن به مقدار مورد نظر ما رسید پمپ اب را خاموش می کند. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید. در زیر تصویر یک سوئیچ شناور را مشاهده می کنید:

Float-Liquid-Level-Switch-emic

سوئیچ شناور دارای دو عدد سیم می باشد و مانند یک سوئیچ معمولی عمل می کند. زمانی که شناور ان پایین است مانند یک سوئیچ بسته عمل می کند و در واقع دو سیم ان اتصال کوتاه هستند و زمانی که شناور ان بالا است مانند یک سوئیچ باز عمل می کند و دو سییم ان اتصال باز هستند.

پروژه AVR کنترل سطح اب مخزن :

در زیر شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید, برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر ان را ذخیره کنید.

AVR-prj-Water-level-control-emic

همانطور که مشاهده می کنید در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده کرده ایم. یکی از دو سیم سوئیچ شناور به پایه 40 میکرو (پین 0 از پورت A) متصل شده و سیم دیگر ان به زمین (GND) متصل شده است. زمانی که سطح اب مخزن پایین است سوئیچ شناور وصل بوده و پایه 40 میکرو زمین می شود. زمانی که سطح اب مخزن بالا هست سوئیچ شناور قطع بوده و پایه 40 میکرو از طریق مقاومت بالاکش داخلی میکروکنترلر که در برنامه فعال کرده ایم, یک منطقی (VCC) می شود.

زمانی که سطح اب مخزن پایین است, میکروکنترلر از طریق ترانزیستور Q1 که در حالت سوییچینگ استفاده شده و رله پمپ اب را فعال می کند. همچنین یک LED قرمز نیز که به پایه 16 میکرو متصل است روشن می شود. همانطور که مشاهده می کنید ما از موتور پمپ اب 12 ولت در شماتیک بالا استفاده کرده ایم, البته از انجایی که در این پروژه برای قطع و وصل موتور پمپ از رله استفاده کرده ایم, شما می توانید موتورهای پمپ اب 220 ولت را هم به این پروژه متصل کنید (به حداکثر جریان پمپ اب و رله توجه شود)

زمانی که سطح اب مخزن بالا است, یک LED سبز رنگ متصل به پایه 15 میکرو روشن می شود و پمپ اب نیز خاموش است.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید.

برنامه کدویژن :

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

برای جلوگیری از قطع و وصل شدن مکرر پمپ اب در لبه ی مرزی در خط 19 برنامه از delay استفاده شده است که شما می توانید به دلخواه مقدار ان را کمتر یا بیشتر کنید.

برنامه این پروژه بسیار ساده می باشد و توضیحات قسمت های مهم ان نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

من برای تست پروژه, پمپ اب نداشتم و به همین خاطر بجای پمپ اب از یک موتور معمولی استفاده کردم.

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  بجای bc547 میشه bc107 استفاده کرد؟اگه نمیشه مشابه bc547 کدوم ترانزیستوره؟
  متشکر

 2. سلام خوبین
  ببخشین برنامشو نوشتن کار سختیه؟
  من برنامه نویسی بلد نیستم چجوری میتونم درست کنم

  • سلام, برنامه این پروژه قرار داده شده و از انتهای مطلب می تونید فایل های پروژه را دانلود کنید. فقط کافیه که برنامه را روی میکرو پروگرام کنید

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید