مدار نشانگر سطح اب مخزن

0

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار کاربردی و کاملا عملی به نام مدار نشان دهنده سطح اب مخزن قرار داده شده است. مدار زیر بر اساس ترانزیستور در حالت سوئیچینگ طراحی شده است و دارای چهار سطح برای نمایش میزان اب موجود در مخزن است. این چهار سطح با نام های A یا سطح کم, B یا سطح متوسط, C یا سطح زیاد و در نهایت D یا سطح کامل مشخص شده اند. سه سطح A,B و C با استفاده از LED نمایش داده می شود و سطح کامل یا D به یک بازر هشدار دهنده متصل است تا وقتی که مخزن به طور کامل پر شد, بازر هشدار دهنده فعال شود. در ادامه می توانید شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده کنید.

Water-Level-Indicator-Alarm-emic

همانطور که مشاهده می کنید در مدار بالا از 4 عدد ترانزیستور NPN از نوع BC547 استفاده شده است که البته شما می توانید از هر نوع ترانزیستور مشابه دیگری نیز استفاده کنید. عملکرد مدار بالا به این صورت است که در ابتدا ما سیم V+ را که به مثبت تغذیه متصل است, در انتهای مخزن قرار می دهیم و در ادامه چهار سیم A تا D را مانند تصویر بالا در نقاط مورد نظر از مخزن قرار می دهیم.

در ابتدا که اب در مخزن نیست یا مقدار ان بسیار کم است هیچ کدام از LEDها یا بازر فعال نیستند و همگی خاموش هستند. زمانی که سطح اب مخزن به نقطه A برسد, سیم V+ که به مثبت تغذیه متصل است از طریق اب به نقطه A متصل شده و جریان برقرار می شود که در نتیجه ترانزیستور Q1 فعال شده و باعث روشن شدن LED1 یا ال ای دی قرمز می شود.

بصورت مشابه وقتی که سطح اب مخزن به نقطه B برسد, جریان بین سیم V+ و سیم B برقرار شدن و ترانزیستور Q2 نیز فعال می شود و باعث روشن شدن LED2 یا ال ای دی زرد می شود. برای سطح C نیز به همین شکل است که با رسیدن سطح اب به نقطه C ترانزیستور Q3 فعال شده و LED3 یا ال ای دی سبز روشن می شود.

و در نهایت زمانی که سطح اب مخزن به نقطه D رسید, ترانزیستور Q4 فعال شده و بازر هشدار دهنده متصل به این ترانزیستور نیز فعال می شود و با ایجاد صدا پر شدن مخزن را به ما اطلاع می دهد.

مقاومت های R1 تا R3 به منظور محدود کردن جریان و جلوگیری از اسیب به LEDها استفاده شده اند و مقاومت های R4 تا R6 نیز برای محدود کردن جریان بیس ترانزیستورها استفاده شده اند. برای تغذیه این مدار می توانید از یک باتری کتابی 9 ولت یا منبع تغذیه 9 ولت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Water-Level-Indicator-Alarm-emic

لیست قطعات :

  • مقاومت   R1,R2,R3,R4,R5,R6=220Ω اهم
  • ترانزیستور   Q1,Q2,Q3,Q4=BC547
  • ال ای دی پنج میلیمتر به رنگ های قرمز, زرد و سبز (LED1,LED2,LED3)
  • بازر (BUZZER)
  • ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال تغذیه مدار (B1)

کلیپ تست مدار:

در کلیپ زیر می توانید تست عملی مدار بالا را مشاهده کنید

 

- دانلود PCB

شما می توانید PCB طراحی شده برای مدار نشانگر سطح اب مخزن را با قیمت 5000 تومان دانلود کنید

پرداخت و دانلود

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس + PDF اماده چاپ به روش اتو و دیگر فایل های مورد نیاز
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB
  • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید
  • همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
  • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید