مدار کنترل اتوماتیک دمای منبع تغذیه به وسیله فن DC

0

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار کاربردی و کاملا عملی به نام مدار کنترل اتوماتیک دمای منبع تغذیه و آمپلی فایر به وسیله فن DC قرار داده شده است. از این مدار ساده می توان برای فعال کردن اتوماتیک یک فن 12 ولت DC در دمای مشخص شده استفاده کرد. از این مدار فن خنک کننده می توانید در پروژه های مختلفی استفاده کنید, به عنوان مثال در مدارات منبع تغذیه یا آمپلی فایرها و… برای کاهش دما و جلوگیری از داغ کردن قطعاتی مانند ترانزیستورها, ای سی ها, رگولاتورها و… از این مدار می توانید استفاده کنید. این مدار بسیار ساده می باشد و از قطعات کم و ارزان قیمتی تشکیل شده است. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

Simple-Temperature-Controlled-DC-Fan-2-emic

دو ترانزیستور BC547 به صورت زوج دارلینگتون بسته شده اند و عملکرد انها مانند یک سوئیچ است. وقتی که دمای محیط افزایش یافت مقدار مقاومت سنسور NTC (ترمیستور) کاهش می یابد و طبق فرمول تقسیم ولتاژ, ولتاژ روی بیس ترانزیستور Q1 افزایش می یابد و باعث فعال شدن ترانزیستورها می شود. با فعال شدن ترانزیستورها, فن DC نیز روشن می شود. در حالت برعکس نیز یعنی وقتی که دمای محیط افزایش نیافته, مقدار مقاومت سنسور NTC زیاد است و در نتیجه ولتاژ روی بیس Q1 کم می باشد و ترانزیستورها غیرفعال هستند و فن نیز خاموش است. سعی کنید که سنسور NTC را از دیگر قطعات مدار مقداری فاصله دهید تا گرمای تولید شده توسط قطعات روی ان تاثیر نگذارد.

من این مدار را قبلا خودم بستم و به خوبی جواب داد, از این مدار برای خنک کردن منبع تغذیه استفاده کردم. پس از ساخت مدار, باید تنظیمش کنید و این کار را از طریق پتانسیومتر RV1 می تونید انجام بدید. پتانسیومتر را با یک پیچ گوشتی کوچک تغییر دهید و به نحوی تنظیم کنید که روی دمای مورد نظرتون فن روشن بشود.

اگر از این مدار برای خنک کردن منبع تغذیه یا امپلی فایر می خواهید استفاده کنید باید سنسور NTC را در نزدیک ترین مکان (تقریبا چسبیده) به هیت سینک قرار بدید تا با داغ شدن هیت سینک فن خنک کننده روشن شود. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Simple-Temperature-Controlled-DC-Fan-2-emic

لیست قطعات:

  • پتانسیومتر (مولتی ترن)   RV1=20K اهم
  • دیود   D1=1N4007
  • ترانزیستور   Q1,Q2=BC547
  • مقاومت حرارتی 10K اهم (NTC)
  • فن 12 ولت DC

 

- دانلود PCB

شما می توانید PCB طراحی شده برای مدار کنترل اتوماتیک دمای منبع تغذیه به وسیله فن DC را با قیمت 5200 تومان دانلود کنید

پرداخت و دانلود

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس + PDF اماده چاپ به روش اتو و دیگر فایل های مورد نیاز
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB
  • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید
  • همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
  • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید