پروژه ساخت فتوسل با برد آردوینو

0

در این پست از سایت اِمیک, پروژه ساخت فتوسل با استفاده از برد آردوینو قرار داده شده است. در این پروژه ما با استفاده از یک سنسور مقاومت نوری یا LDR یک دستگاه فتوسل خواهیم ساخت که از ان می توان برای کنترل (روشن و خاموش کردن) چراغ ها یا دیگر وسایل بصورت اتوماتیک و با توجه به میزان نور محیط استفاده کرد. در ابتدا بهتر است که بطور خلاصه با سنسور LDR اشنا شویم.

سنسور LDR چیست؟ سنسور LDR یک مقاومت وابسته به نور است که مقدار مقاومت ان با توجه به شدت نور محیط تغییر می کند. با افزایش نور محیط مقاومت ان کاهش می یابد و با کاهش نور محیط مقاومت ان افزایش می یابد. در زیر شکل یک LDR را مشاهده می کنید:

ldr-sensor-emic

قبلا نیز همین پروژه را با استفاده از میکروکنترلر AVR در سایت قرار داده بودم که برای مشاهده ان پست می توانید اینجا کلیک کنید. در زیر شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید که در این پروژه از برد اردوینو یونو (UNO) استفاده کرده ایم.

Photocell-with-Arduino-emic

سنسور LDR به همراه مقاومت R1 یک تقسیم ولتاژ مقاومتی ایجاد می کنند. همانطور که در بالا توضیح دادم هر چه نور محیط بیشتر باشد, مقدار مقاومت سنسور LDR کمتر است و در نتیجه ولتاژ کمتری روی پین A0 برد اردوینو می افتد. همانطور که می دانید پین A0 یکی از ورودی های انالوگ برد اردوینو یونو است. با کاهش نور محیط مقدار مقاومت سنسور LDR افزایش می یابد و در نتیجه ولتاژ روی پین A0 برد اردوینو افزایش می یابد. با اندازه گیری ولتاژ روی پین A0 توسط ADC برد اردوینو, می توانیم میزان نور محیط را تشخیص دهیم.

عملکرد پروژه به این صورت است که در زمانی که هوا روشن است و نور کافی در محیط وجود دارد, رله قطع است. در زمانی که هوا تاریک است و نور کافی در محیط نیست, رله وصل می شود و چراغ یا وسیله متصل به رله نیز روشن می شود. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

رله از طریق یک مدار راه انداز شامل ترانزیستور Q1 و مقاومت R2 به پین 13 از برد اردوینو متصل شده است. همانطور که می دانید جریان خروجی پین های اردوینو محدود است و نمی توان بطور مستقیم به رله متصل کرد و باید از طریق یک مدار راه انداز مانند شماتیک بالا رله را به برد اردوینو متصل کرد.

P-Photocell-with-Arduino-emic

تغذیه پروژه بالا را می توانید از خود برد اردوینو بگیرید, به این صورت که برد اردوینو را با استفاده از اداپتور راه اندازی کنید و از پایه های 5V و GND برای تغذیه استفاده کنید.

برنامه اردوینو :

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید. از انتهای مطلب نیز می توانید فایل های اردوینو و شبیه سازی پروتئوس برای این پروژه را دانلود کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید