سه شنبه, تیر 26, 1403
More
  خانهپروژه های اردوینو Arduinoپروژه با انواع LCDراه اندازی ماژول سنسور رطوبت HR202 با آردوینو

  راه اندازی ماژول سنسور رطوبت HR202 با آردوینو

  در این پست از سایت امیک, ماژول سنسور رطوبت HR202 را با استفاده از برد اردوینو UNO راه اندازی خواهیم کرد. این پروژه بسیار ساده و کاربردی می باشد و می تواند به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگتر نیز کاربرد داشته باشد. قبلا این ماژول را با استفاده از میکروکنترلر AVR راه اندازی کرده بودیم که در ان پست بطور کامل در مورد ماژول HR202 و پایه های ان توضیح داده شد, این پست را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

  HR202-sensor-module-emic

  پروژه راه اندازی ماژول سنسور رطوبت HR202 با آردوینو :

  در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید, ما در این پروژه از برد اردوینو یونو و همچنین یک LCD کاراکتری 2*16 برای نمایش متن استفاده کرده ایم

  HR202-sensor-module-Arduino-emic

  اتصال ماژول رطوبت HR202 به برد اردوینو بسیار ساده است. با توجه به اینکه خروجی این ماژول به صورت دیجیتال است، بنابراین تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که همواره بررسی کنیم پین خروجی ماژول در چه وضعیتی قرار دارد. در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید:

  SH-HR202-sensor-module-Arduino-emic

  عملکرد این پروژه به این صورت است که برد اردوینو همواره خروجی ماژول را بررسی کرده و در صورتی که رطوبت محیط از حدی که ما با تنظیم پتانسیومتر روی ماژول مشخص کرده ایم بیشتر شد یک LED متصل به پین 0 از برد اردوینو UNO را روشن می کند و همچنین روی LCD کاراکتری عبارت “Humidity is high” را نمایش می دهد.

  در صورتی که رطوبت محیط از حد مشخص شده توسط ما کمتر بود, در این حالت LED متصل به پین 0 اردوینو خاموش و روی LCD کاراکتری متن “Humidity is ok” نمایش داده می شود.

  پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست (درخشندگی) LCD کاراکتری می باشد, در صورتی که پتانسیومتر نداشتید می تونید پین 3 ال سی دی کاراکتری را به زمین (منفی تغذیه) متصل کنید.

  نکته : بهتره برای این مدار برد اردوینو را با استفاده از اداپتور راه اندازی کنید.

  برنامه :

  توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

  کلیپ تست عملی پروژه :

   

  دانلود فایل ها

  پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img