راه اندازی ماژول سنسور لرزش و ویبره با میکروکنترلر AVR

0

در این پست از سایت اِمیک, ماژول سنسور لرزش و ویبره SW-18010P را با استفاده از میکروکنترلر AVR راه اندازی خواهیم کرد. این ماژول زمانی که کوچکترین لرزش یا حرکت سریع ناگهانی را احساس کند خروجی ان فعال می شود, بنابراین می توان از این ماژول در پروژه های مختلفی مانند دزدگیرها,  تشخیص زلزله و… استفاده کرد. در زیر تصویر این ماژول را مشاهده می کنید که ترتیب پایه های ان نیز مشخص شده است:

SW18010P-vibration-Sensor-Module-emic

این ماژول دارای دو خروجی دیجیتال و انالوگ می باشد که با توجه به نیاز می توان از خروجی دیجیتال یا انالوگ یا هر دو استفاده کرد. با استفاده از پتانسیومتر روی برد که در تصویر بالا نیز مشخص است می توان میزان حساسیت خروجی دیجیتال ماژول را تنظیم کرد. این ماژول دارای چهار پایه به صورت زیر است:

پایه 1: اتصال به VCC (مثبت تغذیه)

پایه 2: اتصال به GND (منفی تغذیه)

پایه 3: خروجی دیجیتال ماژول (D0)

پایه 4: خروجی انالوگ ماژول (A0)

زمانی که ماژول هیچگونه لرزش یا حرکت ناگهانی را تشخیص نداده, خروجی دیجیتال (D0) ماژول 1 منطقی است و زمانی که ماژول لرزش یا حرکت ناگهانی را تشخیص داد خروجی ان از وضعیت 1 منطقی به 0 منطقی تغییر می کند. پس از اینکه لرزش ها تمام شد خروجی ماژول دوباره به وضعیت قبلی خود باز می گردد.

خروجی انالوگ (A0) نیز با توجه به میزان لرزش ولتاژ ان بین 0 تا 5 ولت (بین 0 تا VCC) تغییر می کند که برای اندازه گیری میزان لرزش باید با استفاده از ADC در میکروکنترلر AVR این ولتاژ را اندازه گیری کنیم.

پروژه راه اندازی ماژول سنسور لرزش و ویبره با میکروکنترلر AVR :

در این پروژه ما از هر دو خروجی دیجیتال و انالوگ ماژول استفاده خواهیم کرد. هدف این پروژه اشنایی شما با این ماژول و نحوه راه اندازی ان می باشد و شما می توانید این پروژه را به دلخواه تغییر دهید و برای اهداف مختلفی از ان استفاده کنید. در این پروژه ما از میکروکنترلر ATmega16 به همراه ماژول سنسور لرزش و ویبره SW-18010P و یک LCD کاراکتری 2*16 برای نمایش میزان لرزش استفاده کرده ایم.

P-avr-prj-SW18010P-vibration-Sensor-Module-test-emic

عملکرد این پروژه به این صورت است که با هرگونه لرزش یا تغییر ناگهانی ماژول, یک بازر هشدار دهنده فعال می شود و همچنین بر روی LCD میزان لرزش از 0 تا 100 درصد نمایش داده می شود. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید. در ادامه شماتیک ان را مشاهده می کنید:

avr-prj-SW18010P-vibration-Sensor-Module-test-emic

پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست یا روشنایی LCD کاراکتری استفاده شده, در صورتی که نخواستید استفاده کنید باید پایه 3 ال سی دی را به زمین (GND) متصل کنید. نحوه اتصال ماژول به میکرو ATmega16 در شماتیک بالا مشخص است که پایه خروجی انالوگ ماژول (A0) به پین 40 (پین 0 پورت A) متصل شده و پایه خروجی دیجیتال ماژول (D0) نیز به پین 1 میکرو (پین 0 پورت B) متصل شده است.

بازر نیز که از نوع 5 ولت است از طریق مقاومت R1 و ترانزیستور Q1 به پین 2 میکرو (پین 1 پورت B) متصل شده, که مقاومت و ترانزیستور به منظور درایو یا راه اندازی بازر استفاده شده اند.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید و همچنین پایه های 30 و 32 میکرو را هم بدلیل استفاده از ADC باید به مثبت تغذیه متصل کنیم.

برنامه کدویژن :

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

  • در صورتی که با ADC در میکروکنترلر AVR و نحوه راه اندازی ان اشنا نیستید این پست را مطالعه کنید
  • برای اشنایی با LCD کاراکتری و نحوه راه اندازی ان این پست را مطالعه کنید

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید