مدار منبع تغذیه 9 ولت با رگولاتور 7809

0

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک منبع تغذیه 9 ولت با استفاده از ای سی رگولاتور 7809 قرار داده شده است. رگولاتور 7809 یکی از معروف ترین و کاربردی ترین ای سی های رگولاتور ولتاژ می باشد که در هر مدار یا پروژه ای که نیاز به ولتاژ تغذیه 9 ولت می باشد می توان از ای سی 7809 استفاده کرد. ترتیب پایه های ای سی رگولاتور 7809 به صورت زیر است.

7809-Voltage-Regulator-Pinout-emic

برای اشنایی بیشتر با این رگولاتور می توانید پستی که قبلا با نام “اشنایی با رگولاتورهای ولتاژ سری 78xx و 79xx” در سایت منتشر کرده بودم را مطالعه کنید. در زیر شماتیک این مدار را مشاهده می کنید:

9V-regulator-using-7809-emic

در تصویر بالا شماتیک این مدار ساده و کاربردی را مشاهده می کنید. برق 220 ولت AC (برق شهری) توسط ترانسفورماتور TR1 به 16 ولت AC کاهش می یابد و در ادامه این ولتاژ توسط پل دیودی BR1 یکسوسازی می شود. می توانید بجای پل دیودی از 4 عدد دیود 1N4007 نیز استفاده کنید. در ادامه در مورد پل دیودی بیشتر توضیح داده می شود. ولتاژ یکسوسازی شده توسط خازن صافی C1 به ولتاژ DC تبدیل می شود و در ادامه این ولتاژ توسط ای سی رگولاتور 7809 رگوله شده و به 9 ولت DC تبدیل می شود.

ماکزیمم جریان خروجی رگولاتور 7809 حدود 0.5 امپر (500 میلی امپر) می باشد, در صورتی که جریان بیشتر از 300 میلی امپر از این مدار نیاز دارید برای رگولاتور 7809 حتما از هیت سینک استفاده کنید. البته نوع قابلمه ای یا 7809K این رگولاتور, ماکزیمم جریان خروجی ان 1 امپر است که در صورتی که به جریان بیشتر نیاز دارید می توانید از نوع قابلمه ای این رگولاتور استفاده کنید.

پل دیودی چیست؟ پل دیودی از 4 عدد دیود تشکیل شده است که همه ی انها درون یک پکیج قرار دارند و در مدارات منبع تغذیه برای یکسوسازی برق AC استفاده می شوند. پل دیودی با ولتاژ و آمپرهای مختلف و همچنین اشکال متنوع وجود دارد که بسته به نیاز خود یکی از انها را انتخاب می کنیم. این قطعه دارای 4 پایه است که 2 پایه ورودی ولتاژ AC می باشد و 2 پایه دیگر مثبت و منفی ولتاژ خروجی یکسو شده است.

Bridge-pinout-emic

یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-9V-regulator-using-7809-emic

لیست قطعات:

  • خازن الکترولیت   C1=470uF/50V
  • خازن عدسی   C2,C3=10nF
  • رگولاتور   U1=7809
  • پل دیودی 2 امپر شانه ای (BR1)
  • ترانسفورماتور 16 ولت 2 امپر (TR1)
  • ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال ورودی و خروجی مدار

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار منبع تغذیه 9 ولت با رگولاتور 7809 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید