پروژه آردوینو کنترل سطح اب مخزن

7

در این پست از سایت اِمیک, پروژه اردوینو کنترل سطح اب مخزن قرار داده شده است. این پروژه ساده بسیار کاربردی می باشد و با ساخت ان می توانید سطح مایعات در یک مخزن را روی یک مقدار مشخص ثابت نگه دارید. قبلا همین پروژه را با میکروکنترلر AVR نیز انجام داده بودم که ان پست را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

P-Arduino-prj-Water-level-control-emic

عملکرد این پروژه به این صورت می باشد که ما با استفاده از یک سوئیچ شناور سطح اب یک مخزن را اندازه می گیریم و در صورتی که سطح اب مخزن از مقدار مورد نظر ما کمتر شد, سوئیچ شناور ان را تشخیص داده و یک پمپ اب را روشن می کند تا مخزن دوباره پر شود و سطح اب ان بالا بیاید. زمانی که حجم اب مخزن به مقدار مورد نظر ما رسید پمپ اب را خاموش می کند. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید. در زیر تصویر یک سوئیچ شناور را مشاهده می کنید:

Float-Liquid-Level-Switch-emic

در مورد سوئیچ شناور و عملکرد ان در پست “پروژه AVR کنترل سطح اب مخزن” توضیحاتی دادم که توصیه می کنم مطالعه کنید.

پروژه آردوینو کنترل سطح اب مخزن :

در زیر شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید, برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر ان را ذخیره کنید.

Arduino-prj-Water-level-control-emic

همانطور که مشاهده می کنید در این پروژه از برد اردوینو یونو(UNO) استفاده کرده ایم. یکی از دو سیم سوئیچ شناور به پین A0 اردوینو متصل شده و سیم دیگر ان به زمین (GND) متصل شده است. زمانی که سطح اب مخزن پایین است سوئیچ شناور وصل بوده و پین A0 اردوینو زمین یا صفر می شود. زمانی که سطح اب مخزن بالا می باشد سوئیچ شناور قطع بوده و پین A0 اردوینو از طریق مقاومت بالاکش داخلی برد اردوینو که در برنامه فعال کرده ایم, یک منطقی (VCC) می شود.

زمانی که سطح اب مخزن پایین است, برد اردوینو از طریق ترانزیستور Q1 که در حالت سوییچینگ استفاده شده و رله, پمپ اب را فعال می کند. همچنین یک LED قرمز نیز که به پین 8 اردوینو متصل شده است روشن می شود. همانطور که مشاهده می کنید ما از موتور پمپ اب 12 ولت در شماتیک بالا استفاده کرده ایم, البته از انجایی که در این پروژه برای قطع و وصل پمپ اب از رله استفاده کرده ایم, شما می توانید موتورهای پمپ اب 220 ولت را هم به این پروژه متصل کنید (به حداکثر جریان پمپ اب و رله توجه شود)

زمانی که سطح اب مخزن بالا است, یک LED سبز رنگ متصل به پین 9 اردوینو روشن می شود و پمپ اب نیز خاموش است.

دیود D1 یک دیود هرزگرد می باشد که برای محافظت از قطعات پروژه در برابر جریان برگشتی رله استفاده شده است.

برنامه اردوینو :

برای جلوگیری از قطع و وصل شدن مکرر پمپ اب در لبه ی مرزی در خط 13 برنامه از delay استفاده شده است که شما می توانید به دلخواه مقدار ان را کمتر یا بیشتر کنید.

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

من برای تست پروژه, پمپ اب نداشتم و به همین خاطر بجای پمپ اب از یک موتور معمولی استفاده کردم.

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

7 دیدگاه‌ها

  1. سلام من یک رله دارم که حالت لچ می مونه از این میخوام به عنوان ورودی آردینیو استفاده کنم تا یک رله دیگه رو که در خروجی هست رو لحظه ای وصل و قطع کنه، البته بگم که این رو برای مدار درب باز کن میخام ، چون ریموت چهار کاناله که دارم رله های اون لچ میمونه

    • این یک پروژه ساده اموزشی هست شما می تونید به دلخواه اون را تغییر بدید مثلا می تونید بهش یک بازر متصل کنید تا با پر یا خالی شدن مخزن یک بازر هشدار دهنده نیز به صدا در بیاد یا مثلا با پر شدن یا خالی شدن مخزن از طریق sms به شما اطلاع بدهد و … که به دلخوه و با توجه به نیازتون می توانید پروژه را تغییر بدید. مطمئنا با یک شناور معمولی نمی توان این کارها را انجام داد.

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید