آشنایی با آی سی تون دیکودر LM567

1

در این پست از سایت اِمیک, با ای سی بسیار کاربردی LM567 اشنا خواهید شد. این ای سی یک دیکودر یا اشکار ساز تن صدا می باشد که دارای استفاده های زیادی است. از کاربردهای این ای سی می توان به استفاده در ریموت کنترل ها و سیستم های امنیتی و… اشاره کرد. عملکرد ای سی LM567 به این صورت است که ما ای سی را بر روی یک تون صوتی مشخص یا به عبارتی دیگر بر روی یک باند فرکانسی مشخص تنظیم می کنیم و وقتی که سیگنال ورودی ای سی در ان باند فرکانسی بود خروجی ای سی فعال می شود. در زیر می توانید ترتیب پایه های این ای سی را مشاهده کنید:

LM567-Pinout-emic

پایه های ای سی LM567 :

  • پایه های شماره 4 و 7 مربوط به تغذیه ای سی می باشند که پایه 4 برای اتصال مثبت تغذیه (V+) و پایه 7 برای اتصال منفی تغذیه (GND) می باشد.
  • پایه شماره 3 ورودی ای سی می باشد که سیگنال مورد نظر را به ان اعمال می کنیم.
  • پایه های شماره 5 و 6 برای ایجاد فرکانس داخلی ای سی می باشند که در واقع این فرکانس همان فرکانسی است که با ورودی مقایسه می شود و در صورت یکی بودن, خروجی ای سی فعال می شود. از طریق یک مقاومت و خازن این فرکانس را انتخاب می کنیم.
  • پایه شماره 8 خروجی ای سی است که در حالت عادی یک منطقی (HIGH) می باشد و در صورتی که فرکانس سیگنال ورودی ما با فرکانس داخلی ای سی یکی بود, پایه 8 صفر منطقی (LOW) می شود.
  • پایه های شماره 1 و 2 به خازن های فیلتر متصل می شوند

همانطور که گفته شد فرکانس داخلی ای سی از طریق اتصال یک مقاومت و خازن به پایه های 5 و 6 انتخاب می شود که از طریق فرمول زیر می توانیم مقدار این خازن و مقاومت را با توجه به فرکانس مورد نظرمان انتخاب کنیم. R1 و C1 در فرمول زیر مقاومت و خازن متصل به پایه های 5 و 6 هستند و fo نیز فرکانس داخلی ای سی می باشد.

center-frequency-LM567-emic

فرکانس داخلی ای سی می تواند از 0.01Hz تا 500KHz تنظیم شود و این فرکانس دارای پایداری بالایی است. ماکزیمم جریان خروجی ای سی 100mA می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ای سی می توانید دیتاشیت ان را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود دیتاشیتLM567 (انگلیسی)

 

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید