مدار سنسور نوری

1

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار کاملا عملی و بسیار کاربردی به نام مدار سنسور نوری قرار داده شده است. مدار زیر با استفاده از یک فتوسل یا LDR تابش نور را تشخیص داده و می تواند دستگاه های مختلف را با رله خود روشن و خاموش کند. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

Light-Sensor-Circuit-emic

همانطور که مشاهده می کنید, مدار بالا بسیار ساده می باشد و از قطعات ارزان قیمتی تشکیل شده است. در مدار بالا یک LED به رله متصل شده است که با توجه به میزان تابش نور این LED توسط رله روشن و خاموش می شود. شما بجای LED می توانید دستگاه مورد نظرتان را به رله متصل کنید.

عملکرد مدار بالا به این صورت می باشد, زمانی که نور به فتوسل (LDR) نمی تابد مقاومت ان زیاد است و تقریبا هیچ جریانی از ان عبور نمی کند و در نتیجه روی بیس ترانزیستور Q1 ولتاژی وجود ندارد و ترانزیستور خاموش است, که در نتیجه رله نیز غیرفعال است و LED متصل به رله هم خاموش می ماند. زمانی که نور به فتوسل می تابد, مقاومت فتوسل کم شده و اجازه عبور جریان را می دهد که در نتیجه روی بیس ترانزیستور Q1 ولتازی به وجود می اید و باعث فعال شدن ترانزیستور می شود. با فعال شدن ترانزیستور رله نیز عمل می کند و LED متصل به رله روشن می شود.

توسط پتانسیومتر RV1 می توانید حساسیت مدار به میزان تابش نور را تنظیم کنید. برای تغذیه مدار بالا می توانید از یک باتری کتابی 9 ولت استفاده کنید. دقت کنید که اگر بجای LED می خواهید یک دستگاه یا وسیله ی دیگری به رله متصل کنید باید به این نکته توجه کنید که جریان مورد نیاز دستگاه شما از ماکزیمم جریان رله بیشتر نباشد. مثلا اگر رله شما 10 امپر است, شما نباید دستگاهی به ان متصل کنید که جریانش بیش از 10 امپر باشد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Light-Sensor-Circuit-emic

لیست قطعات:

 • مقاومت   R1=1K اهم
 • مقاومت   R2=470Ω اهم
 • پتانسیومتر (ولومی)   RV1=50K اهم
 • ترانزیستور   Q1=2N2222
 • دیود   D2=1N4007
 • فتوسل (LDR)
 • رله 9 ولت تک کنتاکت (RL1)
 • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)
 • ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال باتری (B1)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار سنسور نوری را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

 • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
 • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

 1. دست همگی دردنکند مدارهای فتوسل بسیارجالب بود امیدوارم دراجراهم عملکرد درستی داشته باشد ارزومیکنم همیشه سلامت بوده وبه این کارپرارزش ادامه دهید انشاالله

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید