پروژه آردوینو راه اندازی ماژول ژیروسکوپ و شتاب سنج MPU6050

0

در این پست از سایت اِمیک, پروژه راه اندازی سنسور ژیروسکوپ و شتاب سنج MPU6050 با استفاده از برد اردوینو یونو (UNO) قرار داده شده است. قبلا نیز همین پروژه را با استفاده از میکروکنترلر AVR قرار داده بودم که می توانید ان پست را در اینجا مشاهده کنید.

P-Arduino-prj-MPU6050-Accelerometer-and-Gyroscope-sensor-emic

سنسور ژیروسکوپ و شتابسنج MPU6050 یکی از معروف ترین سنسورها برای اندازه گیری شتاب خطی و سرعت زاویه ای می باشد که به دلیل قیمت کم, مصرف پائین انرژی و عملکرد بسیار خوبی که دارد در بسیاری از پروژه ها و دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند, تبلت ها و… استفاده می شود. یکی از کاربردهای بسیار مهم این سنسور در رباتیک, به ویژه در ربات های پروازی می باشد که در اینده حتما پروژه های بسیار زیادی در این زمینه با این سنسور انجام خواهیم داد. این سنسور در واقع یک شتاب سنج خطی سه محوره و یک جایروسکوپ سه محوره می باشد و به همین دلیل به عنوان یک سنسور 6 محوره تلقی می شود. البته MPU6050 دارای یک سنسور دماسنج نیز می باشد که رنج اندازه گیری این سنسور از 40- تا 85+ درجه سانتیگراد می باشد.

همانطور که گفته شد ما در این پروژه ماژول ژیروسکوپ و شتابسنج MPU6050 را با استفاده از برد اردوینو یونو راه اندازی کرده ایم و مقدار سرعت زاویه ای حول 3 محور X و Y و Z را برحسب درجه بر ثانیه و همچنین مقدار شتاب خطی در راستای 3 محور عمود برهم X و Y و Z را برحسب متر بر مجذور ثانیه روی یک LCD کاراکتری 2*16 نمایش می دهیم. در این پروژه ما دماسنج این سنسور را نیز راه اندازی کرده ایم و مقدار دمای فعلی و حداقل و حداکثر دمایی را که سنسور اندازه گیری کرده روی LCD نمایش می دهیم. به وسیله دو کلید متصل به برد اردوینو به راحتی می توانیم انتخاب کنیم که کدام یک از مقادیر شتابسنج, ژیروسکوپ و یا دماسنج روی LCD کاراکتری نمایش داده شوند.

در ادامه مطلب می توانید اموزش ساخت این پروژه را به همراه تمام فایل های مورد نیاز ان, تهیه و دانلود کنید. همانطور که گفته شد این پروژه با استفاده از برد اردوینو UNO انجام شده است و برنامه این پروژه نیز در محیط نرم افزار اردوینو نوشته شده و به صورت خط به خط و کامل توضیح داده شده تا افرادی هم که با برنامه نویسی اشنایی کامل ندارند, متوجه ان بشوند. در انتهای مطلب نیز می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

- محتوای پروژه

 • سورس کامل پروژه با نرم افزار آردوینو
 • توضیحات خط به خط برنامه
 • شماتیک پروژه
 • فایل PDF توضیحات کامل پروژه
 • PCB طراحی شده برای این پروژه با نرم افزار آلتیوم (آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB)
 • فایل طراحی شماتیک پروژه با پروتئوس
 • و دیگر موارد لازم برای ساخت این پروژه

 

کلیپ تست عملی پروژه:

 

- پرداخت و دانلود پروژه

برای خرید و دانلود پروژه روی دکمه زیر کلیک کنید

46,000 تومان – خرید

 • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید پروژه مورد نظر خود را دانلود کنید
 • همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
 • از صحت ایمیلی که هنگام خرید وارد می کنید, مطمئن شوید
 • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید