شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More

  مدار دماسنج با نشانگر LED

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار ساده و کاربردی برای اندازه گیری دمای محیط قرار داده شده است. از این مدار می توان برای اندازه گیری سطح دمای بالا و پایین استفاده کرد و به وسیله 4 عدد LED مقدار دمای محیط را نشان می دهد. این چهار LED را می توان تنظیم کرد که در سطح دمای پایین, متوسط, بالا و خیلی بالا روشن شوند, در ادامه با این مدار بیشتر اشنا خواهیم شد. در زیر شماتیک این مدار جالب و کاربردی را مشاهده می کنید:

  Temperature-Sensor-LED-Meter-emic

  همانطور که مشاهده می کنید, مدار بالا دارای چهار عدد LED برای نمایش سطح دما می باشد که با نام های LED1 تا LED4 مشخص شده اند. به وسیله پتانسیومتر 20K اهم RV1 می توانید مدار را تنظیم کنید و مشخص کنید که در چه سطح دمایی LEDها روشن شوند. LED1 برای نمایش سطح دمای پایین یا LOW می باشد که با رنگ زرد مشخص شده است. LED2 برای نمایش سطح دمای متوسط یا عادی می باشد که با عبارت MED و رنگ سبز مشخص شده است. LED3 برای نمایش سطح دمای بالا می باشد و با عبارت HIGH و رنگ قرمز مشخص شده است. LED4 برای نمایش سطح دمای خیلی بالا یا به عبارتی دیگر زمانی که هوای محیط خیلی گرم است روشن می شود و با عبارت V.HIGH و رنگ قرمز مشخص شده است.

  در صورتی که می خواهید با رسیدن دما به سطح خیلی بالا یک الارم هشدار دهنده فعال شود, می توانید یک بازر 3 ولت را با LED4 موازی کنید تا با رسیدن دما به سطح خیلی بالا, بازر هشدار دهنده فعال شود.

  توجه کنید که برای اینکه بهترین نتیجه را از این مدار بگیرید بهتر است از LED های با رنگ مشابه و همچنین با تولید کننده و مارک مشابه استفاده کنید زیرا معمولا LED های با رنگ های مختلف و تولید کننده های مختلف دارای تفاوت هایی هستند که این تفاوت یا اختلاف باعث می شود که در یک جریان مشخص LED ها روشنایی متفاوتی ایجاد کنند و همین موضوع باعث می شود از دقت مدار کاسته شود. بنابراین می توانید از 4 عدد LED پنج میلیمتر معمولی مثلا با رنگ سبز استفاده کنید.

  تغذیه مدار نیز 9 ولت DC می باشد که می توانید از یک باتری کتابی 9 ولت یا منبع تغذیه 9 ولت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  P-Temperature-Sensor-LED-Meter-emic

  لیست قطعات:

  • مقاومت   R1,R2=1K اهم
  • مقاومت   R3,R4=680Ω اهم
  • پتانسیومتر (ولومی)   RV1=20K اهم
  • دیود   D1,D2,D3,D4=1N4148
  • دیود زنر 0.5 وات 3.3 ولت (DZ1,DZ2)
  • ترانزیستور   Q1,Q2=2N4401
  • مقاومت حرارتی 10K اهم (NTC)
  • چهار عدد LED پنج میلیمتر معمولی (LED1 تا LED4)
  • ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال تغذیه به مدار (B1)

   

  - دانلود PCB

  فایل PCB طراحی شده برای مدار دماسنج با نشانگر LED را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

  پرداخت و دانلود

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  3 نظرات

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img