مدار مبدل 12 به 3 ولت

0

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار ساده و کاربردی به نام مبدل ولتاژ 12 ولت به 3 ولت DC قرار داده شده است. بسیاری از مواقع ما نیاز داریم تا ولتاژ 12 ولت را به 3 ولت تبدیل کنیم تا بتوانیم دستگاه هایی که با سطح ولتاژ 3 ولت کار می کنند را راه اندازی کنیم. به عنوان مثال با این مدار به راحتی می توانیم ولتاژ 12 ولت باتری ماشین را به 3 ولت کاهش داده و از این ولتاژ 3 ولت DC برای اهداف مورد نظر خود استفاده کنیم.

مدار بالا می تواند ولتاژ 12 ولت هر باتری یا منبع تغذیه DC را به 3 ولت DC کاهش دهد. البته این مدار ولتاژ های کمتر از 12 ولت مانند 9 یا 6 ولت را هم می تواند به 3 ولت کاهش دهد و حتما لازم نیست ورودی ان 12 ولت باشد. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

12V-To-3V-Converter-emic

برای افزایش جریان خروجی مدار از یک ترانزیستور BD139 استفاده شده است. شما به استفاده از یک دیود زنر و مقاومت به راحتی می توانید ولتاژ 12 ولت را به 3 ولت کاهش دهید ولی جریان خروجی در چنین حالتی کم می باشد. بنابراین برای افزایش جریان خروجی در مدار بالا از یک ترانزیستور استفاده شده است. همچنین شما می توانید از ترانزیستور BD135 نیز برای این مدار استفاده کنید.

جریان خروجی مدار بالا حدود 1 امپر می باشد. برای جریان خروجی بیشتر از 1 امپر شما باید از ترانزیستور قوی تری مانند TIP31 استفاده کنید که با استفاده از این ترانزیستور جریان خروجی مدار به حدود 2 امپر افزایش می یابد. ترانزیستور TIP31 نیز مانند ترانزیستورهای BD139 و BD135 کلکتور وسط است, بنابراین بدون نیاز به تغییر PCB می توانید این ترانزیستورها را جایگزین همدیگر کنید.

توجه کنید که ترانزیستور در مدار بالا در حین کار کردن داغ می شود, بنابراین استفاده از هیت سینک مناسب برای این ترانزیستور ضروری است. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-12V-To-3V-Converter-emic

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=510Ω اهم
  • خازن الکترولیت   C1=1000uF/25V
  • خازن الکترولیت   C2=100uF/25V
  • خازن الکترولیت   C3=100uF/25V
  • دیود زنر 3.6 ولت 0.5 وات (DZ1)
  • ترانزیستور   Q1=BD139 (یا یکی دیگر از ترانزیستورهایی که در توضیحات گفته شد) به همراه هیت سینک مناسب
  • دو عدد ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال ورودی و خروجی مدار

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار مبدل 12 به 3 ولت را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید