مدار منبع تغذیه دوبل با آی سی 555

0

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک منبع تغذیه دوبل (متقارن) با استفاده از ای سی تایمر NE555 قرار داده شده است. ای سی NE555 یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین ای سی ها می باشد که در مدارات و پروژه های مختلفی از ان استفاده می شود. در این مدار نیز از این ای سی کاربردی استفاده شده است. ای سی 555 می تواند در سه حالت مختلف به نام های مولتی ویبراتور آستابل, مونو استابل و بی استابل مورد استفاده قرار گیرد. در این مدار ما از ای سی 555 در مد یا حالت مولتی ویبراتور آستابل استفاده کرده ایم. در ادامکه شماتیک این مدار منبع تغذیه دوبل را مشاهده می کنید:

Proteus-Dual-Power-Supply-Using-NE555-emic

همانطور که مشاهده می کنید مدار بالا از قطعات بسیار ارزان قیمتی تشکیل شده که به راحتی می توانید از هر فروشگاه قطعات الکترونیکی انها را تهیه کنید. مدار بالا می تواند در خروجی خود یک تغذیه دوبل با ولتاژ 3 تا 15 ولت را ایجاد کند. در واقع این مدار ولتاژ یک منبع تغذیه تک را به تغذیه دوبل تبدیل می کند.

تغذیه تک و دوبل چیست؟ تغذیه تک به همان منبع تغذیه های معمولی گفته می شود که برای تغذیه مدارات مختلف استفاده می کنیم و دارای دو سر مثبت و صفر ولت است. مانند باتری ها که دارای دو سر هستند که به انها تغذیه تک می گویند. تغذیه دوبل یا متقارن نیز نوعی دیگر از منبع تغذیه می باشد که دارای سه سر می باشد و علاوه بر ولتاژ مثبت و صفر ولت, ولتاژ منفی نیز دارد. به عنوان مثال یک منبع تغذیه دوبل 9 ولت در خروجی خود به ما ولتاژ مثبت 9 ولت و 0 ولت یا GND و منفی 9 ولت را می دهد.

از این مدار می توانید در هر جایی که نیاز به منبع تغذیه دوبل با جریان پایین داشتید, استفاده کنید. ولتاز ورودی این مدار می تواند در محدوده 3 تا 15 ولت DC باشد. هر ولتاژی که به ورودی مدار دادید, تقریبا همان ولتاژ را در خروجی به صورت دوبل دریافت می کنید. جریان خروجی این مدار نیز 50 میلی امپر می باشد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Proteus-Dual-Power-Supply-Using-NE555-emic

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=12K اهم
  • خازن عدسی   C1=10nF
  • خازن عدسی   C2=2nF
  • خازن الکترولیت   C3,C4=33uF/25V
  • دیود   D1,D2=1N4148
  • ای سی   U1=NE555 به همراه سوکت
  • ترمینال پیچی 2 پین برای ورودی مدار (B1)
  • ترمینال پیچی 3 پین برای خروجی مدار (Output)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار منبع تغذیه دوبل با آی سی 555 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید