یکشنبه, اردیبهشت 2, 1403
More

  آشنایی با سلف

  در این پست از سایت اِمیک, با یکی دیگر از قطعات پر استفاده در الکترونیک به نام سلف اشنا خواهیم شد. سلف (inductor) که با نام های دیگری مانند سیم پیچ, بوبین و کویل نیز شناخته می شود, یکی از قطعات الکترونیکی بسیار پرمصرف است که حتما تا حالا در مدارات زیادی این قطعه را مشاهده کرده اید.

  inductor1-emic

  سلف چیست؟ سلف از طریق پیچیدن سیم به صورت حلقه ای ساخته می شود و می تواند انرژی الکتریکی را به صورت میدان های الکترومغناطیسی در خود ذخیره کند. سلف شامل دو قسمت اصلی زیر است:

  سیم پیچ: که از پیچیدن طول معینی از یک سیم هادی یا رسانا با روکش عایق بر روی یک پایه ی عایق تشکیل می شود

  هسته: قسمت داخلی سیم پیچ می باشد

  سلف معمولا از یک سیم پیچ از جنس رسانا (معمولا سیم مسی) که بر روی هسته ای از جنس ماده ای فرومغناطیسی یا هوا پیچیده شده ساخته می شود. مواد تشکیل دهنده هسته با ضریب نفوذپذیری بیشتر از هوا, میدان مغناطیسی را افزایش داده و ان را کاملا در سلف محبوس می کنند و به این ترتیب باعث افزایش خودالقایی می شوند. به منظور جلوگیری از ایجاد جریان گردابی, سلف های فرکانس پایین مانند ترانسفورماتورها با هسته هایی از فولاد ورقه ورقه شده ساخته می شوند. در فرکانس های بالاتر از صوت, فریت های نرم به طور گسترده ای به عنوان هسته مورد استفاده قرار می گیرند, زیرا بر خلاف آلیاژهای معمولی آهن که در فرکانس های بالا انرژی زیادی را تلف می کنند, فریت ها تلفات زیادی ندارند و این بخاطر منحنی هیسترزیس باریک انها می باشد و همچنین مقاومت اهمی این نوع هسته ها از برقراری جریان گردابی جلوگیری می کند.

  سلف ها دارای شکل های مختلفی می باشند, اکثر انها به شکل یک سیم مسی عایق شده(سیم لاکی) که بر روی یک هسته از جنس فریت پیچیده شده است ساخته می شوند و دو سر سیم ها نیز در بیرون ان ازاد است. در بعضی دیگر, سیم پیچ به طور کامل در فریت قرار می گیرد که به این گونه از سلف ها حفاظت شده (shielded) می گویند. گروهی دیگر از سلف ها دارای هسته متغیر هستند که این ویژگی, امکان تغییر دادن ضریب خودالقایی سلف را فراهم می کند.

  خود القایی: مهم ترین مشخصه سلف, خودالقایی ان می باشد. خودالقایی یک سلف مخالفت ان سلف را در برابر تغییر جریان الکتریکی نشان می دهد.

  فریت: به طور کلی اصطلاح فریت به مواد سرامیکی گفته می شود که دارای خواص فرومغناطیسی می باشند. در سلف ها بیشتر از نوع فریت نرم استفاده می شود.

  inductor2-emic

  تست سلف: بیشتر مولتی مترها هانری متر ندارند و نمی شود ظرفیت سلف را با ان اندازه گرفت, اما می توان به روشی که در ادامه گفته می شود از سالم بودن سلف اطمینان پیدا کرد.

  برای این کار مولتی متر را روی حالت تست دیود (حالتی که با اتصال کوتاه کردن پراب ها, مولتی متر بوق میزند) قرار می دهیم و پراب های مولتی متر را به دو سر سلف می زنیم در این حالت اگر صدای بوق یکسره شنیدید سلف سالم است و در غیر این صورت سلف خراب می باشد.

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img