چهارشنبه, خرداد 30, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآﺷﻨﺎیی با واحد های مختلف نمایش قطر سیم لاکی

  آﺷﻨﺎیی با واحد های مختلف نمایش قطر سیم لاکی

  در این پست از سایت اِمیک, با واحدها یا استانداردهای مختلف نمایش قطر سیم لاکی اشنا خواهیم شد. در ابتدا بهتر است که با سیم لاکی بیشتر اشنا شویم.

  سیم لاکی چیست؟ این نوع سیم از جنس مس یا آلومینوم ساخته می شود و روی ان را یک ماده عایق نازک می پوشاند. این لایه عایق باعث می شود که در صورت پیچیدن این سیم بر روی هم یا کنار هم اتصالی و جرقه ای به وجود نیاید. به همین دلیل امروز سیم لاکی کاربردها و استفاده های بسیار زیادی دارد که از جمله ان می توان در ساخت ترانسفورماتورها, سلف ها, موتورهای الکتریکی, بلندگوها و… اشاره کرد.

  Solid-Copper-Wire-2-emic

  از ویژگی ها و برتری های این نوع سیم می توان به این اشاره کرد که همانطور که گفته شد لایه ای بسیار نازک از یک لاک عایق روی ان کشیده می شود که به همین دلیل این سیم نسبت به سیم معمولی فضای کمتری را اشغال می کند. همچنین سیم معمولی وقتی گرم می شود پلاستیک عایق روی ان ذوب می شود, در حالی که سیم لاکی قدرت تحمل بیشتری در برابر گرما دارد.

  همانطور که گفته شد هدف ما در این پست اشنایی با واحدهای مختلف نمایش قطر سیم لاکی می باشد. معمولا در ایران قطر سیم لاکی را با واحد میلیمتر بیان می کنند, مثلا سیم لاکی 0.5 میلیمتر یا سیم لاکی 0.1 میلیمتر و … که درصورتی که از این نوع سیم برای خرده کاری می خواهید استفاده کنید مانند ساخت یک سلف یا یک ترانس می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی و یا کارگاه های سیم پیچی ان را تهیه کنید.

  در برخی کشورها معمولا از واحدهای دیگری برای نمایش قطر سیم لاکی استفاده می کنند, که ممکن است باعث سردرگمی شما شود. در صورتی که سایت های انگلیسی زبان را مشاهده کنید معمولا برای نمایش قطر سیم از واحد های دیگری مانند AWG یا SWG استفاده می کنند. واحد AWG مخفف American Wire Gauge می باشد و در واقع استاندارد اندازه گیری سیم در امریکا است. واحد SWG مخفف British Standard Wire Gauge می باشد و استاندارد اندازه گیری سیم در انگلیس است. همچنین برای نمایش قطر سیم از واحد اینچ (Inch) نیز استفاده می کنند.

  برای اینکه متوجه شویم یک سیم در واحد AWG یا SWG چند میلیمتر است, می توانیم از جدول زیر کمک بگیریم:

  awg-swg-standard-to-mm-inch-emic

  طبق جدول بالا به عنوان مثال یک سیم 10AWG برابر با 2.59 میلیمتر یا 0.1019 اینچ می باشد. همچنین یک سیم 10SWG نیز برابر با 3.25 میلیمتر یا 0.128 اینچ می باشد. بنابراین طبق جدول بالا به راحتی می توانید استانداردهای مختلف نمایش قطر سیم لاکی را به یکدیگر تبدیل کنید.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  2 نظرات

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img