مدار مبدل DC به DC با آی سی LM317

20

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک مبدل DC به DC کاهنده با استفاده از ای سی LM317 قرار داده شده است. ای سی LM317 یک ای سی رگولاتور ولتاژ بسیار معروف می باشد و مدارات منبع تغذیه مختلفی با استفاده از ان در سایت قرار داده شده, همچنین قبلا پست آشنایی با رگولاتور ولتاژ LM317 را در سایت قرار داده بودم که می توانید ان پست را هم مطالعه کنید.

این ای سی کاربردی دارای ویژگی های بسیار خوبی مانند ولتاژ ورودی از 3 تا 40 ولت DC و ولتاژ خروجی رگوله شده قابل تنظیم از 1.2 تا 37 ولت DC می باشد, همچنین جریان خروجی ان نیز 1.5 امپر می باشد.

ای سی های رگولاتور ولتاژ بسیار زیادی وجود دارد مانند ای سی LM7805 که ولتاژ ثابت 5 ولت DC را در خروجی خود ایجاد می کند یا ای سی LM7812 که ولتاژ ثابت 12 ولت DC را در خروجی خود ایجاد می کند, ولی تفاوت ای سی رگولاتور LM317 با انها این است که شما با استفاده از دو مقاومت R1 و R2 که در مدار زیر مشاهده می کنید, می توانید ولتاژ خروجی این ای سی را روی مقدار مورد نظر خود تنظیم کنید. در ادامه شماتیک این مدار را مشاهده می کنید:

DC-to-DC-converter-using-LM317T-IC-emic

همانطور که مشاهده می کنید ولتاژ ورودی این مدار مبدل ولتاژ کاهنده می تواند از 5 تا 40 ولت DC باشد و ولتاژ خروجی ان نیز از 1.2 ولت تا 37 ولت DC قابل تنظیم است. در مدار بالا شما با دادن مقادیر مختلف به مقاومت R2 می توانید ولتاژ خروجی را روی مقدار مورد نظر خود تنظیم کنید. فرمول محاسبه ولتاژ خروجی مدار بالا به صورت زیر است:

LM317-formula-emic

به عنوان مثال اگر مقدار مقاومت R2 را برابر با 1.2 کیلو اهم (1200 اهم) قرار دهید, با یک جایگذاری ساده مقدار ولتاژ خروجی 7.5 ولت بدست می آید. شما هر مقداری را برای مقاومت R2 می توانید قرار دهید البته به شرطی که ولتاژ خروجی از محدوده 1.2 تا 37 ولت خارج نشود. به این نکته هم توجه کنید که ولتاژ ورودی باید حداقل 2.5 ولت از ولتاژ خروجی ان بیشتر باشد به عنوان مثال در صورتی که می خواهید ولتاژ خروجی 7.5 ولت باشد, ولتاژ ورودی حداقل باید 10 ولت باشد. شما همچنین می توانید به جای مقاومت R2 یک پتانسیومتر قرار دهید و با تغییر ان ولتاژ خروجی را تغییر دهید, که در این حالت مدار بالا تبدیل به یک منبع تغذیه متغیر می شود. در سایت چندین مدار منبع تغذیه متغیر با LM317 منتشر شده که در صورت نیاز می توانید مشاهده کنید.

در جدول زیر می توانید ولتاژ خروجی مدار بالا را به ازای مقادیر مختلف مقاومت R2 مشاهده کنید:

Res-R2-DC-to-DC-converter-using-LM317T-IC-emic

برای ای سی رگولاتور LM317 حتما از یک هیت سینک مناسب استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-DC-to-DC-converter-using-LM317T-IC-emic

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=240Ω اهم
  • مقاومت R2 طبق توضیحات
  • خازن عدسی   C1=100nF
  • خازن الکترولیت   C2=1uF/50V
  • دیود   D1,D2=1N4007
  • ای سی رگولاتور ولتاژ   U1=LM317 به همراه هیت سینک

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار مبدل DC به DC با آی سی LM317 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

20 دیدگاه‌ها

  1. از ۳۳۰اهم استفاده کردم ولی ۴ولت دادا لطفا بگید برای ۲ولت خروجی چند بزارام r2 لطفا زود بگید مرسی

  2. سلام اگر به خواهم مدار جریان ۶.۱۲.۲۴را ثابت به ۱.۵تبدیل کند r2چند باید باشد اگر از هیت سینگ استفاده نشه مدار اسیب نمی بیند.

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید