دوشنبه, مرداد 1, 1403
ادامه منو
  خانهآموزشمطالب آموزشیلیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد (بخش دوم)

  لیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد (بخش دوم)

  در این پست از سایت اِمیک, ادامه لیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد قرار داده شده است. قبلا پستی با عنوان “لیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد” در سایت منتشر کرده بودم که در ان پست لیستی از مقاومت ها, خازن ها, سلف ها و دیودهای پرکاربرد قرار داده شده بود و این پست در واقع ادامه ان می باشد و لیستی از دیگر قطعات پرکاربرد مانند ترانزیستورها, آی سی ها و… قرار خواهم داد. همانطور که گفته شد هدف ما از این پست و پستی که قبلا در سایت منتشر کرده بودم این می باشد که بتوانیم یک پک کامل از قطعات الکترونیکی پرکاربرد برای خود تهیه کنیم.

  electronic-component-pack-emic

  لیست ترانزیستورهای پرکاربرد :

  ترانزیستورها یکی از پر استفاده ترین قطعات در مدارات الکترونیکی می باشند که حتما لازم است که تعدادی از انها که استفاده زیادی دارند را در پک قطعات الکترونیکی خود داشته باشیم. در زیر لیستی از ترانزیستورهای پر استفاده قرار داده ام که توصیه می کنم حتما همه ی انها را تهیه کنید.

  2N3906 2N3904 BC556 BC546
  BC327 BC237 BC337 2N2222
  C945 2N5551 2N5401

  لیست آی سی های پرکاربرد :

  آی سی ها نیز یکی دیگر از قطعات الکترونیکی پرکاربرد هستند که استفاده زیادی دارند, بخصوص آی سی های آپ امپ که در مدارات الکترونیکی مختلف استفاده می شوند. همانطور که می دانید آی سی ها نیز مانند ترانزیستورها و برخی دیگر از قطعات الکترونیکی دارای تعداد و نوع های مختلفی هستند که مطمئنا تهیه همه ی انها برای یک پک قطعات الکترونیکی لازم نیست و تهیه پر استفاده ترین انها کافی می باشد. در زیر تعدادی از آی سی های پرکاربرد نام برده شده که وجود انها در پک قطعات الکترونیکی بسیار ضروری است.

  LM386 LM358 NE555
  LM339 LM393 LM324
  JRC4558D NE5532 ULN2003

  قطعات پرکاربرد دیگر :

  بجز قطعاتی که در این پست و پست قبلی نام بردم, قطعات دیگری نیز مانند پتانسیومتر, LED, رگولاتور ولتاژ و… نیز لازم است که در پک قطعات الکترونیکی ما وجود داشته باشد. من این موارد را بطور خلاصه نام می برم.

  برای پتانسیومتر می توانید از نوع تریمر ان مقادیر 1 کیلو اهم, 10 کیلواهم, 100 کیلواهم, 1 مگا اهم, 5 کیلواهم, 50 کیلواهم و 500 کیلواهم را تهیه کنید.

   LED نیز می توانید از نوع 5 میلیمتر ان رنگ های مختلف ان را تهیه کنید.

  برای رگولاتور ولتاژ هم توصیه می کنم ای سی های رگولاتور ولتاژ 7805 , 7806 , 7809 , 7812 و LM317 را تهیه کنید.

  قطعات دیگر مانند کلیدها, بلندگو, میکروفن, رله, کانکتور و سنسورهای مختلف را هم با توجه به نیاز خود و به دلخواه می توانید تهیه کنید.

  من در اینده اگر قطعه خاصی مشاهده کردم که استفاده زیادی داشت حتما به این پست اضافه می کنم. شما هم اگر قطعه خاصی می شناسید که استفاده زیادی دارد می توانید در قسمت نظرات اعلام کنید تا دوستانی که می خواهند پک قطعات تهیه کنند در صورتی که نیاز داشتند ان را تهیه کنند. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید باشد.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  6 نظرات

  1. ممنون دوست عزیز
   ترانزیستور های 2n 3055 و TIP41c هم بسیار پرکاربرد هستند
   همچنین انواع پل دیود با آمپرهای مختلف و BUZZER هم پر مصرف هستند

  2. ممنون که لیست تمام این قطعات رو در یک جا جمع آوری کردید، سایت بسیار عالی ای دارید.
   فقط اگر فونت نوشته اصلی سایت رو عوض می‌کردید خیلی بهتر می‌شد.
   خداقوت

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img