آموزش تست ترانزیستور BJT و تشخیص پایه های آن

4

در این پست از سایت اِمیک, نحوه تست سلامت ترانزیستورهای BJT و تشخیص پایه های انها را یاد خواهیم گرفت. ترانزیستورها یکی از پر استفاده ترین قطعات در مدارات و پروژه های الکترونیکی می باشند و دارای انواع و مدلهای مختلفی می باشند که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین دانستن نحوه تست و تشخیص پایه های یک ترانزیستور برای کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند, بسیار ضروری می باشد.

ترانزیستورهای BJT دارای سه پایه به نام های بیس (Base) , کلکتور (Collector) و امیتر (Emitter) می باشند. همچنین این ترانزیستورها بطور کلی به دو دسته ترانزیستورهای منفی (NPN) و ترانزیستورهای مثبت (PNP) تقسیم می شوند.

pnp-npn-transistor-emic

همانطور که در بالا نیز گفته شد هدف ما در این پست پیدا کردن این سه پایه و تشخیص NPN یا PNP بودن ترانزیستور و همچنین سالم یا خراب بودن ان می باشد. کارخانه های تولید کننده ترانزیستورها, انها را با ترتیب پایه های مختلف تولید می کنند, مثلا در برخی از ترانزیستورها پایه بیس وسط می باشد و پایه های امیتر و کلکتور در کنار می باشند یا در برخی دیگر از ترانزیستور ها پایه کلکتور وسط می باشد. بنابراین ترتیب پایه های ترانزیستورهای مختلف ممکن است باهم متفاوت باشد و هنگامی که ما می خواهیم از ترانزیستور در مداری استفاده کنیم باید ترتیب پایه های ان را بدانیم, چون در صورت جابجا وصل کردن پایه های ترانزیستور مدار جواب نخواهد داد و حتی ممکن است باعث اسیب به ترانزیستور یا دیگر قطعات مدار شود.

اگر نام ترانزیستور را می دانید و از سالم بودن ان مطمئن هستید, نیازی نیست طبق اموزش زیر اقدام به پیدا کردن پایه های ان کنید. به راحتی با سرچ نام قطعه در گوگل می توانید ترتیب پایه های ان را پیدا کنید. برخی مواقع نام ترانزیستور را نمی دانید و روی ترانزیستور نام ان مشخص نیست یا اینکه به ترتیب پایه های ترانزیستور شک دارید و همچنین برای تست سلامت ترانزیستور و… می توانید طبق اموزش زیر عمل کنید.

آموزش تست ترانزیستور BJT و تشخیص پایه های آن :

ما برای تست ترانزیستور از یک مولتی متر دیجیتال استفاده می کنیم. مولتی مترهای دیجیتال معمولا قسمتی برای تست ترانزیستور دارند ولی از انجایی که می خواهیم به وسیله این اموزش بتوانیم هر نوع ترانزیستور BJT را با هر مولتی متر دیجیتالی تست کنیم, نحوه تست و تشخیص پایه های ترانزیستور به وسیله قسمت تست دیود مولتی متر را اموزش می دهم. در ابتدا این نکته را بگم که این اموزش برای تست ترانزیستور در خارج از مدار هست و نه در مدار, پس اگر ترانزیستور شما در مدار می باشد, ابتدا ان را از مدار خارج کنید و سپس طبق اموزش زیر عمل کنید.

برای انجام این کار مولتی متر خود را روی حالت تست دیود قرار دهید. ابتدا ما باید پایه بیس ترانزیستور را پیدا کنیم. پایه بیس ترانزیستور ان پایه ای می باشد که به دو پایه دیگر راه می دهد. وقتی که پایه های ترانزیستور را به پراب های مولتی متر وصل می کنیم, روی مولتی متر یا یک عدد نشان داده می شود که به معنی راه دادن ان دو پایه به هم می باشد و یا اینکه روی مولتی متر عبارت OL یا در برخی مولتی مترها عدد 1 نمایش داده می شود که به معنی راه ندادن و اتصال باز بودن ان دو پایه می باشد.

شما باید حالت های مختلف اتصال پراب های مولتی متر به پایه های ترانزیستور را تست کنید تا پایه ای از ترانزیستور را پیدا کنید که به دو پایه دیگر راه بدهد. پس از پیدا کردن این پایه که همان پایه بیس ترانزیستور می باشد, اگر پراب قرمز مولتی متر به پایه بیس متصل بود, ترانزیستور از نوع NPN است و اگر پراب مشکی به پایه بیس متصل بود, ترانزیستور از نوع PNP می باشد.

ما پایه بیس را پیدا کرده ایم, برای پیدا کردن دو پایه دیگر در همان حالتی که پراب مشکی یا قرمز مولتی متر به پایه بیس متصل است, پراب دیگر مولتی متر را به دو پایه دیگر ترانزیستور وصل کنید. ان پایه ای که عدد کمتری نشان می دهد کلکتور و پایه ای که عدد بیشتری نشان می دهد, امیتر می باشد.

برای تست سالم بودن ترانزیستور کافی است که پراب های مولتی متر را در همان حالت تست دیود به پایه های امیتر و کلکتور ترانزیستور وصل کنید, این دو پایه به هیچ عنوان نباید به هم راه بدهند, یعنی باید عبارت OL یا عدد 1 روی مولتی متر نشان داده شود. در این حالت ترانزیستور سالم است.

 

نظر یادتون نره…

4 دیدگاه‌ها

  1. خییییلییییی عالیی بود همیشه مصالب ساده وزیبا پست میکنید زیبایی در ساده بودن است

  2. با سلام و سپاس از سایت ارزنده شما
    برای شروع علمی و اصولی الکترونیک چه مسیری راپیشنهادمی فرمائید. البته تحصیلات من پی اچ دی رشته پرستاری است. امابسیاربه الکترونیک علاقه مندم واطلاعات نسبی دارم. سپاس

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید