شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآموزش تست انواع خازن

  آموزش تست انواع خازن

  در این پست از سایت اِمیک, چگونگی تست خازن ها را به شما آموزش خواهیم داد. خازن ها نیز یکی دیگر از قطعات بسیار پر استفاده در مدارات الکترونیکی می باشند و کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند باید نحوه تست این قطعه و تشخیص خرابی ان را بداند. قبلا نیز چندین پست در مورد تست سلامت قطعات مختلف الکترونیکی مانند مقاومت ها, پتانسیومترها, دیود ها, ترانزیستورها و… قرار داده بودم که توصیه می کنم ان پست ها را هم مطالعه کنید.

  خازن ها یکی از قطعاتی می باشند که معمولا زیاد خراب می شوند و در بسیاری از مواقع خرابی یک مدار علتش خراب شدن یک یا چند خازن در ان مدار می باشد. خازن ها دارای انواع مختلفی می باشند و قبلا نیز پستی با عنوان “آشنایی با خازن و انواع آن” در سایت قرار داده بودم که برای اشنایی با انواع خازن ها می توانید ان پست را مطالعه کنید. خازن های الکترولیت بسیار بیشتر خراب می شوند و معمولا بعد از خرابی مقداری باد می کنند (بخصوص قسمت بالای ان) که از این طریق یعنی بررسی شکل ظاهری ان می توانید در برخی از مواقع خرابی خازن را بدون نیاز به تست خاصی تشخیص دهید. ممکن است که یک خازن بدون تغییر در شکل ظاهری ان هم خراب باشد که در این شرایط لازم است بصورتی که در ادامه توضیح خواهم داد ان را تست کنید.

  وسیله ای که ما از ان برای تست سلامت خازن استفاده می کنیم, مولتی متر دیجیتال می باشد.

  multimeter-for-Resistor-and-potentiometer-testing-emic

  اگر مولتی متر دیجیتال شما دارای قابلیت اندازه گیری ظرفیت خازن می باشد که به راحتی با اتصال خازن به پراب های مولتی متر و انتخاب رنج مناسب, می توانید ظرفیت ان را مشاهده کنید و سالم بودن یا خرابی ان را تشخیص دهید. اگر ظرفیت نشان داده شده با مقدار خازن یکی بود یا مقدار کمی تفاوت داشت (بدلیل تلرانس خازن) خازن سالم است.

  ولی اگر مولتی متر شما قابلیت اندازه گیری ظرفیت خازن را ندارد یا ظرفیت خازن در رنج قابل اندازه گیری توسط مولتی متر شما نیست, شما فقط می توانید سالم یا خراب بودن ان را تشخیص دهید و امکان تشخیص تغییر ظرفیت خازن وجود ندارد. در برخی مواقع خازن سالم است ولی ظرفیت ان تغییر زیادی می کند و این خود باعث مشکل در مدار می شود که باید با مولتی مترهایی که دارای امکان اندازه گیری ظرفیت خازن هستند, مقدار ان را اندازه گیری کنید و درصورتی که ظرفیت خازن زیادی تغییر کرده بود, ان را تعویض کنید.

  برای تست سالم یا خراب بودن خازن با مولتی مترهایی که امکان اندازه گیری ظرفیت خازن را ندارند, برای خازن های بالای 1 میکرو فاراد, سلکتور مولتی متر را روی اندازه گیری مقاومت رنج 10k (یا 20k) قرار دهید. پایه های خازن را به هم اتصال دهید تا درصورت شارژ بودن دشارژ شود. پراب های مولتی متر را به پایه های خازن متصل کنید. باید عددی مشاهده کنید که در حال افزایش است و در نهایت مقدار OL یا در برخی مولتی مترها عدد 1 نشان داده شود. در این حالت خازن سالم است.

  اگر مولتی متر صفر را نشان دهد به معنی اتصال کوتاه بودن خازن و خرابی ان است. اگر پس از اتصال پراب عددی در حال افزایش یافتن نشان داده نشد و از همان ابتدا عبارت OL یا عدد 1 نشان داده شد به معنی قطع بودن خازن و خرابی ان است. اگر عبارت OL یا عدد 1 را در نهایت (پس از افزایش عدد) نشان ندهد و یک مقدار یا عدد را نشان دهد به معنی نشتی خازن و خرابی ان است.

  هرچه که ظرفیت خازن بیشتر باشد, مدت زمان بیشتری طول می کشد تا عدد در حال افزایش به عبارت OL  برسد. مثلا برای خازن با ظرفیت 10 میکرو در کمتر از 1 ثانیه عدد در حال افزایش به عبارت OL می رسد ولی برای خازن 100 میکرو چند ثانیه طول می کشد تا عدد در حال افزایش به عبارت OL برسد.

  برای خازنهای کمتر از 1 میکرو فاراد (و حدود 1 میکرو), سلکتور مولتی متر را روی اندازه گیری مقاومت رنج 100k (یا 200k) قرار دهید و دقیقا طبق توضیحات بالا خازن را تست کنید.

  خازن هایی که دارای ظرفیت بسیار کمی هستند (پیک و نانو) معمولا انها را به این روش نمی شود تست کرد و فقط می توان انها را از نظر اتصال کوتاه نبودن تست کرد.

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img