مدار هشدار دهنده آتش با سنسور مادون قرمز

0

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک آلارم یا هشدار دهنده آتش با استفاده از سنسور گیرنده مادون قرمز (IR) قرار داده شده است. دستگاه های هشدار دهنده اتش سوزی وسیله ای هستند که هنگام وقوع اتش سوزی یک صدای بلند هشدار دهنده ایجاد می کنند تا مردم را از وقوع اتش سوزی آگاه کنند. در این پست ما با استفاده از یک ترانزیستور BC547 و یک سنسور گیرنده مادون قرمز و چند قطعه دیگر, یک مدار ساده هشدار دهنده اتش سوزی طراحی کرده ایم. مدار زیر هرگونه اتش سوزی در محیط را تشخیص داده و یک بازر هشدار دهنده را هنگام اتش سوزی فعال می کند. در ادامه شماتیک این مدار جالب و کاربردی را مشاهده می کنید:

Fire-alarm-circuit-emic

همانطور که مشاهده می کنید این مدار بسیار ساده می باشد و از قطعات ارزان قیمتی تشکیل شده است. عملکرد مدار بسیار ساده است, در این مدار از یک گیرنده مادون قرمز برای دریافت تابش مادون قرمز (فروسرخ) استفاده شده است. همانطور که می دانید اتش از خود نور مادون قرمز منتشر می کند. در شرایط عادی که هیچ اتشی وجود ندارد, نور مادون قرمزی به گیرنده IR نمی رسد و در نتیجه مقاومت ان زیاد است و اجازه عبور جریان برای راه اندازی ترانزیستور را نمی دهد و ترانزیستور خاموش است. در زمان خاموش بودن ترانزیستور بازر (BUZ1) و LED خاموش هستند. وقتی که اتش سوزی اتفاق بیفتد و امواج مادون قرمز به گیرنده IR برسد, مقاومت ان کم شده و اجازه عبور جریان را می دهد و ترانزیستور Q1 روشن می شود. در نتیجه با روشن شدن ترانزیستور, بازر و LED نیز روشن می شوند.

تغذیه این مدار می تواند از 5 تا 9 ولت DC باشد که می توانید از منبع تغذیه یا باتری برای ان استفاده کنید. فقط توجه کنید که در صورت استفاده از ولتاژ تغذیه بیشتر از 5 ولت مقدار مقاومت R1 را مقداری افزایش دهید. مثلا برای تغذیه 9 ولت از مقاومت 330 اهم استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Fire-alarm-circuit-emic

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=100Ω اهم
  • ترانزیستور   Q1=BC547
  • سنسور گیرنده مادون قرمز 5 میلیمتر (IR Receiver)
  • بازر (BUZ1)
  • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار هشدار دهنده آتش با سنسور مادون قرمز می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید