چهارشنبه, خرداد 30, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیخواندن مقدار مقاومت از روی کد رنگی

  خواندن مقدار مقاومت از روی کد رنگی

  در این پست از سایت اِمیک, نحوه خواندن مقدار مقاومت ها از روی کد رنگی آنها را آموزش خواهم داد. بدلیل اینکه اندازه مقاومت ها بسیار کوچک است نمی توان مقدار مقاومت ها را بصورت عدد روی انها نوشت چون خواندن ان سخت می شود و همچنین ممکن است پس از مدتی پاک شود. بنابراین بصورت کد رنگی مقدار مقاومت روی ان نوشته می شود. البته مقدار مقاومت های دارای اندازه بزرگتر مثل مقاومت های اجری بصورت عدد روی بدنه ان نوشته می شود. علاوه بر مقدار مقاومت, مقدار تلرانس یا همان درصد خطای مقاومت نیز بصورت کد رنگی روی ان نوشته می شود. در ادامه نحوه بدست اوردن مقدار و تلرانس مقاومت های 4 و 5 رنگ از طریق کد رنگی انها را توضیح خواهم داد.

  نحوه خواندن مقدار مقاومت 4 رنگ :

  نحوه بدست اوردن مقدار مقاومت از روی کد رنگی بسیار ساده می باشد و من هم سعی می کنم بصورت ساده ان را توضیح دهم. مقاومت های 4 رنگ داری 4 نوار رنگی دور خود می باشند که این نوارهای رنگی مقدار اهم و تلرانس مقاومت را نشان می دهند. در ابتدا بهتر است که جدول کدهای رنگی مقاوت ها را قرار دهم.

  Resistor-Color-Code-Table-emic

  همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید, هر کدام از رنگ ها بسته به موقعیت انها روی بدنه مقاومت به معنی یک عدد یا ضریب و یا بیانگر تلرانس مقاومت می باشند.

  نوارهای رنگی روی مقاومت 4 رنگ معمولا به این صورت هستند که یکی از نوارها از بقیه فاصله بیشتری دارد یا اینکه یکی از نوارها پهن تر از بقیه است که این همان نوار رنگی مشخص کننده تلرانس مقاومت می باشد. برای خواندن مقدار مقاومت باید نوار رنگی مربوط به تلرانس به سمت دست راست ما باشد, در این حالت از سمت چپ شروع به خواندن رنگ ها می کنیم. به این صورت عمل می کنیم که مقدار یا عدد مربوط به نوار رنگی اول و همینطور نوار رنگی دوم را خودشان را قرار می دهیم و به اندازه مقدار نوار رنگی سوم صفر جلوی اعداد بدست امده از نوار رنگی اول و دوم قرار می دهیم.

  برای درک بهتر به مقاومت زیر دقت کنید, همانطور که مشاهده می کنید یکی از نوارهای رنگی از بقیه فاصله بیشتری دارد که این نوار تلرانس می باشد که باید ان را به سمت دست راست خود بگیریم و از سمت چپ شروع به خواندن رنگ های دیگر کنیم. در تصویر زیر نوار اول قرمز رنگ است, اگر به جدول بالا دقت کنیم در قسمت کد رنگ, مقدار رنگ قرمز برابر با عدد 2 می باشد. نوار رنگی دوم مقاومت زیر به رنگ بنفش است, که طبق جدول بالا مقدار رنگ بنفش برابر با عدد 7 می باشد. خوب همانطور که گفته شد ما این دو عدد را خودشان را قرار می دهیم یعنی تا اینجا عدد 27 را بدست اورده ایم. نوار رنگی سوم نارنجی می باشد که طبق جدول بالا معادل عدد 3 است. همانطور که گفته شد باید به اندازه مقدار نوار رنگی سوم صفر جلوی دو عدد بدست امده یعنی جلوی 27 قرار دهیم. با قرار دادن 3 عدد صفر جلوی 27 مقدار 27000 بدست می اید که این مقدار مقاومت ما بر حسب اهم می باشد. یعنی مقدار مقاومت ما 27000 اهم یا 27 کیلو اهم می باشد.

  4Band-Resistor-Color-Code-emic

  برای بدست اوردن تلرانس مقاومت ما قبلا نوار رنگی ان را مشخص کرده ایم یعنی همان نوار رنگی که از بقیه فاصله بیشتری دارد. با توجه به رنگ این نوار می توانیم با مراجعه به جدول بالا تلرانس یا درصد خطای مقاومت را مشخص کنیم. در شکل بالا رنگ نوار تلرانس یا نوار چهارم طلایی می باشد که طبق جدول بالا رنگ طلایی به معنی تلرانس 5 درصد است. اگر رنگ نوار چهارم نقره ای بود یعنی تلرانس ان 10 درصد است و برای دیگر رنگ ها هم طبق جدول بالا می توانیم تلرانس مقاومت را بدست بیاوریم. معمولا در مقاومت های 4 رنگ تلرانس 5 درصد یا 10 درصد است یعنی معمولا رنگ نوار چهارم طلایی یا نقره ای است.

  نحوه خواندن مقدار مقاومت 5 رنگ :

  بدست اوردن مقدار مقاومت 5 رنگ نیز تقریبا مشابه با 4 رنگ است فقط یک تفاوت جزئی دارد. در ابتدا مانند مقاومت 4 رنگ باید نوار رنگی مربوط به تلرانس را مشخص کنیم که باز هم به همان صورت یعنی ان نوار رنگی که فاصله بیشتری از بقیه دارد یا اینکه از بقیه پهن تر است, مربوط به تلرانس مقاومت می باشد.

  نوار رنگی تلرانس را به سمت دست راست می گیریم و از سمت چپ شروع به خواندن کدهای رنگی می کنیم. مقدار یا عدد مربوط به نوار رنگی اول و دوم و سوم را خودشان را قرار می دهیم و به اندازه مقدار نوار رنگی چهارم صفر جلوی اعداد بدست امده از نوار رنگی اول و دوم و سوم قرار می دهیم.

  به عنوان مثال به مقاومت زیر دقت کنید, همانطور که مشاهده می کنید یکی از نوارهای رنگی از بقیه فاصله بیشتری دارد که این نوار تلرانس می باشد که باید ان را به سمت دست راست خود بگیریم و از سمت چپ شروع به خواندن رنگ های دیگر کنیم. در تصویر زیر نوار اول دارای رنگ نارنجی است که با توجه به جدول بالا رنگ نارنجی معادل عدد 3 است. نوار دوم دارای رنگ قهوه ای است و طبق جدول برابر عدد 1 است. نوار سوم دارای رنگ ابی است که برابر با عدد 6 می باشد. همانطور که گفته شد باید اعداد مربوط به نوار رنگی اول, دوم و سوم را خودشان را قرار دهیم یعنی تا اینجا عدد 316 را بدست اورده ایم. نوار رنگی چهارم قرمز است و طبق جدول معادل عدد 2 است. همانطور که گفته شد باید به اندازه مقدار نوار رنگی چهارم صفر جلوی سه عدد بدست امده یعنی جلوی 316 قرار دهیم. با قرار دادن 2 عدد صفر جلوی 316 مقدار 31600 بدست می اید که این مقدار مقاومت ما بر حسب اهم می باشد.

  5Band-Resistor-Color-Code-emic

  تلرانس مقاومت را نیز با توجه به رنگ نوار تلرانس ان به راحتی توسط جدول بالا می توانیم پیدا کنیم. در تصویر بالا رنگ نوار تلرانس قهوه ای است که طبق جدول رنگ قهوه ای به معنی تلرانس 1 درصد است.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  1. مقاومت با رنگهای
   قهوها ای – مشکی- خاکستری- قرمز- مشکی
   چی میشه با مولتی متر میزنم صفر نشون میده

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img