پروژه آردوینو هشدار دهنده نشت گاز

0

در این پست از سایت اِمیک, پروژه ساخت هشدار دهنده نشت گاز (گازهای قابل احتراق و مسموم کننده) با استفاده از برد اردوینو قرار داده شده است. با ساخت و استفاده از این پروژه شما می توانید امنیت خانه, دفتر کار و… خود را نسبت به نشت گازهای خطرناک و قابل اشتعال و مسموم کننده افزایش دهید. قبلا نیز همین پروژه را با استفاده از میکروکنترلر AVR قرار داده بودم که می توانید ان پست را در اینجا مشاهده کنید.

در این پروژه ما با استفاده از یک برد اردوینو و ماژول سنسور گاز MQ-9 یک هشدار دهنده نشت گاز خواهیم ساخت. این پروژه دارای بازر هشدار دهنده و LED های مشخص کنند وضعیت و همچنین فن برای تخلیه گاز منتشر شده در محیط و تهویه هوا می باشد. سنسور گاز MQ-9 قابلیت تشخیص گازهای مسموم کننده مانند مونوکسید کربن CO و گازهای قابل احتراق مانند گاز شهری LPG , گاز متان CH4 و برخی دیگر از گازها را دارد.

P-Gas-Leakage-Detector-Arduino-project-emic

عملکرد پروژه به این صورت است که در زمانی که هیچ گونه نشت گازی اتفاق نیفتاده و گازی در محیط نیست, بازر هشدار دهنده و همچنین فن تهویه خاموش هستند و یک LED سبز رنگ به نشانه عدم وجود مشکل و عادی بودن شرایط روشن است.

زمانی که گاز بصورت جزئی نشت می کند و مقدار کمی گاز در محیط است, بازر هشدار دهنده فعال می شود و با تولید صدا ما را از نشت گاز مطلع می کند. همچنین یک LED زرد رنگ نیز به نشانه نشت جزئی گاز روشن می شود و فن نیز خاموش است.

در شرایطی که گاز بصورت شدید نشت می کند و میزان گاز موجود در محیط زیاد است, بازر هشدار دهنده فعال می شود و ما را از نشت گاز آگاه می کند. همچنین یک LED قرمز رنگ نیز به نشانه نشت شدید گاز روشن می شود. در شرایط نشت شدید گاز, فن نیز روشن می شود و تا زمان تخلیه گاز موجود در هوای محیط, فن به کار خود ادامه می دهد و پس از تخلیه گاز خاموش می شود. از انجایی که برای راه اندازی فن از رله استفاده شده, بنابراین می توان از فن DC یا AC با ولتاژ دلخواه استفاده کرد.

در ادامه مطلب می توانید اموزش ساخت این پروژه را به همراه تمام فایل های مورد نیاز ان, تهیه و دانلود کنید. این پروژه با استفاده از برد اردوینو UNO انجام شده و برنامه ان نیز در محیط نرم افزار اردوینو نوشته شده و به صورت خط به خط و کامل توضیح داده شده است تا افرادی هم که با برنامه نویسی اشنایی کامل ندارند, متوجه ان بشوند. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

- محتوای پروژه

  • سورس کامل پروژه با نرم افزار آردوینو
  • توضیحات خط به خط برنامه
  • شماتیک پروژه
  • فایل PDF توضیحات کامل پروژه
  • فایل طراحی شماتیک پروژه با پروتئوس
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت این پروژه

 

کلیپ تست عملی پروژه:

 

- پرداخت و دانلود پروژه

برای خرید و دانلود پروژه روی دکمه زیر کلیک کنید

54,000 تومان – خرید

  • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید پروژه مورد نظر خود را دانلود کنید
  • همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
  • از صحت ایمیلی که هنگام خرید وارد می کنید, مطمئن شوید
  • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید