پروژه ساخت فتوسل با میکروکنترلر AVR

8

در این پست از سایت اِمیک, پروژه ساخت فتوسل با استفاده از میکروکنترلر AVR قرار داده شده است. در این پروژه ما با استفاده از یک سنسور مقاومت نوری یا LDR یک دستگاه فتوسل خواهیم ساخت که به وسیله ان می توانید چراغ ها یا دیگر وسایل را با توجه به نور محیط و بصورت اتوماتیک خاموش و روشن کنید. در ابتدا بهتر است که بطور خلاصه با سنسور LDR اشنا شویم.

سنسور LDR چیست؟ سنسور LDR در واقع یک مقاومت وابسته به نور است که مقدار مقاومت ان با توجه به شدت نور محیط تغییر می کند. با افزایش نور محیط مقاومت ان کاهش می یابد و با کاهش نور محیط مقاومت ان افزایش می یابد. در زیر شکل یک LDR را مشاهده می کنید:

ldr-sensor-emic

در ادامه شماتیک این پروژه را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می کنید در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده شده است.

Photocell-with-AVR-Microcontroller-emic

سنسور LDR به همراه مقاومت R1 یک تقسیم ولتاژ مقاومتی ایجاد می کنند. هر چه نور محیط بیشتر باشد, مقدار مقاومت سنسور LDR کمتر است و در نتیجه ولتاژ کمتری روی پین 40 میکروکنترلر (پین 0 از پورت A) که در واقع یکی از ورودی های انالوگ میکرو است می افتد. با کاهش نور محیط مقدار مقاومت سنسور LDR افزایش می یابد و در نتیجه ولتاژ روی پایه 40 میکرو افزایش می یابد. با اندازه گیری ولتاژ روی پایه 40 میکرو توسط ADC میکروکنترلر, می توانیم میزان نور محیط را تشخیص دهیم.

عملکرد پروژه به این صورت است که در زمانی که هوا روشن است و نور کافی در محیط وجود دارد, رله قطع است. در زمانی که هوا تاریک است و نور کافی در محیط نیست, رله وصل می شود و چراغ یا وسیله متصل به رله نیز روشن می شود. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

رله از طریق یک مدار راه انداز شامل ترانزیستور Q1 و مقاومت R2 به پین 14 میکروکنترلر (پین 0 از پورت D) متصل شده است. همانطور که می دانید جریان خروجی پین های میکروکنترلر محدود است و نمی توان بطور مستقیم به رله متصل کرد و باید از طریق یک مدار راه انداز مانند شماتیک بالا رله را به میکروکنترلر متصل کرد.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید و همچنین پایه های 30 و 32 میکرو را هم بدلیل استفاده از ADC باید به مثبت تغذیه متصل کنیم.

P-Photocell-with-AVR-Microcontroller-emic

برنامه کدویژن:

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس را هم می تونید از انتهای مطلب دانلود کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

من برای تست پروژه از لامپ ماشین استفاده کردم و این لامپ ها یکم با تاخیر روشن می شوند

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

8 دیدگاه‌ها

  1. در کل مدار کار میکنه ولی مشکلی که داره اینه که وقتی فن رو به رله متصل می کنم پشت سر هم کنتاک های رله قطع و وصل میشه.

  2. سلام وقت بخیر …ممنون از توضیحات…عدد 900 از چه منطقی حاصل شده؟ لطفا خود سنسور را توضیح دهید که چطور کار میکنه؟

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید