مدار راه انداز آی سی درایور L298

0

در این پست از سایت اِمیک, مدار راه انداز آی سی درایور L298 قرار داده شده است. این مدار کاملا عملی و تست شده می باشد و در واقع مدار زیر همان مدار ماژول اماده این ای سی می باشد که در بازار موجود است. از مدار زیر می توانید برای درایو کردن و راه اندازی موتورهای DC و یا استپر موتورها استفاده کنید. قبلا نیز پستی در مورد اشنایی با ای سی L298 به همراه دیتاشیت فارسی ان قرار داده بودم که می توانید ان پست را در اینجا مشاهده کنید. در زیر شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

l298-module-circuit-emic

در مدار بالا ترمینال J2 برای اعمال ولتاژ ورودی مدار می باشد. مثلا اگر می خواهید موتور 12 ولت به خروجی مدار متصل کنید, باید تغذیه 12 ولت خود را به ترمینال J2 متصل کنید. به وسیله پین هدر J1 نیز, دستورات کنترلی را به مدار اعمال می کنید. پایه های IN1 و IN2 برای کنترل موتور اول و پایه های IN3 و IN4 نیز برای کنترل موتور دوم می باشند. به وسیله پایه های ENA و ENB می توانید سرعت چرخش موتورها را کنترل کنید, برای اینکه موتورها با حداکثر سرعت خود کار کنند می توانید این پایه ها را به مثبت تغذیه 5 ولت (VCC) متصل کنید.

ای سی L298 نیاز به یک ولتاژ 5 ولت نیز دارد که این ولتاژ باید به پایه 9 ان اعمال شود. در مدار بالا رگولاتور 7805 وظیفه تولید این ولتاژ 5 ولت را دارد و همانطور که مشاهده می کنید خروجی 5 ولت رگولاتور 7805 به پایه 9 ای سی L298 متصل شده است.

دیودهای D1 تا D8 دیودهای محافظ یا هرزگرد هستند که برای محافظت از قطعات مدار در برابر جریان برگشتی از موتورها استفاده شده اند. برای ای سی L298 حتما از یک هیت سینک مناسب استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=1K اهم
  • خازن الکترولیت   C1,C2=220uF/35V  (ولتاژ خازنها 35 ولت یا بالاتر می تواند باشد)
  • دیود 1N4007 هشت عدد (D1 تا D8)
  • ای سی درایور   U1=L298 به همراه هیت سینک
  • ای سی رگولاتور   U2=7805
  • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار راه انداز آی سی درایور L298 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل دانلودی شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی دو لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید