یکشنبه, اردیبهشت 2, 1403
More
  خانهدیتاشیتدیتاشیت سنسورهاآشنایی با سنسور دمای LM75

  آشنایی با سنسور دمای LM75

  در این پست از سایت اِمیک, با سنسور دمای LM75 بطور خلاصه اشنا خواهیم شد. LM75 یک سنسور برای اندازه گیری دما در بازه منفی 55 درجه تا مثبت 125 درجه سانتیگراد می باشد. این سنسور دارای مبدل انالوگ به دیجیتال داخلی است و پروتکل ارتباطی با ان از طریق رابط I2C می باشد و شما با استفاده از دو پایه ی SDA و SCL می توانید با این سنسور ارتباط برقرار کرده و دمای محیط را بخوانید. در زیر شکل ظاهری این سنسور را مشاهده می کنید:

  lm75-sensor-emic

  سنسور LM75 می تواند به عنوان یک کلید حرارتی مستقل نیز عمل کند. یعنی می توان برای این سنسور یک دمای حداقل و حداکثر مشخص کرد و زمانیکه دمای محیط از این محدوده خارج شد, پایه 3 (پایه OS) سنسور فعال می شود. منظور از فعال شدن این است که در حالت عادی یعنی زمانیکه دمای محیط در محدوده مشخص شده است, این پایه 1 منطقی می باشد و با خارج شدن دمای محیط از محدوده مشخص شده, این پایه 0 منطقی می شود. می توان این پایه را به عنوان وقفه به میکروکنترلر متصل کرد تا در زمانی که دما از محدوده خارج شد, میکرو یک کار خاص انجام دهد.

  از دیگر ویژگی های این سنسور دما می توان به خواندن دما در کسری از ثانیه, جریان مصرفی بسیار کم در حدود ۲۵۰ میکرو آمپر که البته این جریان در بعضی موارد به یک میلی آمپر هم می رسد و در حالت خاموش در حدود یک میکرو آمپر جریان می کشد. دقت اندازه گیری دما در این سنسور 0.5 درجه سانتیگراد می باشد. ولتاژ تغذیه این سنسور می تواند از 3.3 ولت تا 5 ولت DC باشد و در هنگام خرید سنسور باید به این نکته توجه کنید که این سنسور در دو مدل مناسب برای ولتاژ کاری 5 ولت و مناسب برای ولتاژ کاری 3.3 ولت موجود است که بسته به ولتاژ تغذیه مورد نظرتان باید یکی از انها را تهیه کنید. در زیر ترتیب پایه های سنسور LM75 را مشاهده می کنید:

  lm75-pinout-emic

  همانطور که مشاهده می کنید این سنسور دارای 8 پایه می باشد که در ادامه با این پایه ها بیشتر اشنا می شویم:

  پایه 1 : پایه دیتا پروتکل I2C

  پایه 2 : پایه کلاک پروتکل I2C

  پایه 3 : در مورد این پایه در بالا توضیح داده شد

  پایه 4 : منفی تغذیه (زمین)

  پایه های 5 و 6 و 7 : پایه های مربوط به آدرس دهی سنسور هستند که در حالت عادی به زمین یا مثبت تغذیه متصل می شوند. در زمانی که می خواهیم دمای چند عدد سنسور را همزمان توسط یک میکروکنترلر بخوانیم این پایه ها کاربرد دارند.

  پایه 8 : مثبت تغذیه (3.3 ولت تا 5 ولت)

  سنسور LM75 دارای پکیج SMD می باشد و برای راه اندازی ان فقط به چند قطعه معمولی شامل مقاومت و خازن نیاز داریم که در اینده حتما مدار راه انداز ان را در یک پست مجزا قرار خواهم داد. ماژول این سنسور نیز در بازار موجود است که کار را برای راه اندازی ان راحت می کند. برای مشاهده مدار راه انداز سنسور دمای LM75 اینجا کلیک کنید.

  در این پست بطور خلاصه با سنسور دمای LM75 اشنا شدیم, برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید دیتاشیت ان را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

  دیتاشیت سنسور LM75 (انگلیسی)

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img