مدار ماژول سنسور دمای LM75

2

در این پست از سایت اِمیک, مدار ماژول سنسور دمای LM75 قرار داده شده است. LM75 یک سنسور بسیار کاربردی برای اندازه گیری دمای محیط می باشد. قبلا در پست “آشنایی با سنسور دمای LM75” با این سنسور دما اشنا شدیم که توصیه می کنم ان پست را هم مطالعه کنید. سنسور دمای LM75 برای اینکه بتواند دمای محیط را اندازه بگیرد نیاز به یک مدار راه انداز ساده دارد. مدار راه انداز این سنسور شامل سه مقاومت و یک خازن می باشد. پس از ساخت مدار راه انداز زیر, به راحتی می توانیم سنسور LM75 را به میکروکنترلر و یا برد اردوینو و… متصل کنیم و از این سنسور برای اندازه گیری دمای محیط استفاده کنیم.

مدار زیر در واقع همان مدار ماژول اماده این سنسور می باشد که در بازار موجود است. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

lm75-module-circuit-emic

همانطور که مشاهده می کنید مدار بالا شامل سه مقاومت 10 کیلو اهم, یک خازن 100 نانو فاراد و سنسور دمای LM75 می باشد. پایه های 1 تا 3 یعنی پایه های SDA و SCL و OS توسط سه مقاومت پول آپ به مثبت تغذیه متصل شده اند. پایه 4 سنسور نیز GND می باشد و به منفی تغذیه متصل شده است. پایه های 5 تا 7 یعنی پایه های A2 و A1 و A0 که پایه های مربوط به آدرس دهی سنسور می باشند نیز به GND یا منفی تغذیه متصل شده اند و پایه 8 سنسور (پایه VS+) به مثبت تغذیه متصل شده است. یک خازن 100 نانو فاراد نیز بین پایه مثبت تغذیه سنسور (VS+) و پایه منفی تغذیه سنسور (GND) قرار داده شده است.

توجه کنید که سنسور LM75 دارای پکیج SMD می باشد و امکان نصب مستقیم ان روی برد بورد وجود ندارد و برای استفاده از ان باید ان را روی برد چاپی (PCB) نصب کنید و بعد از ان روی برد بورد و… استفاده کنید. برای مدار بالا ما یک PCB با ابعاد بسیار کوچک طراحی کرده ایم که راه اندازی این سنسور را بسیار ساده می کند. این PCB را می توانید از انتهای مطلب تهیه کنید.

P-lm75-module-circuit-emic

لیست قطعات:

  • مقاومت   R1,R2,R3=10K اهم
  • خازن عدسی   C1=100nF
  • سنسور دمای LM75
  • پین هدر نری برای خروجی (OUT)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار ماژول سنسور دمای LM75 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل دانلودی شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی دو لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    میخواستم بدونم این پروژه بر اساس اردوینو هستش یا برای بقیه میکرو ها هم قابل استفادست؟

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید