نحوه کاهش ولتاژ DC برای استفاده در مدارات

5

در این پست از سایت اِمیک, نحوه کاهش ولتاژ DC برای استفاده در مدارات مختلف را اموزش خواهم داد. در این پست ما یاد می گیریم که چگونه توسط ای سی های رگولاتور سری 78xx ولتاژ DC را به مقدار مورد نظرمان کاهش دهیم.

از انجایی که کاربران زیادی در مورد چگونگی کاهش دادن ولتاژ DC سوال کرده بودند تصمیم گرفتم که این پست اموزشی را تهیه و منتشر کنم. به عنوان مثال سوال کرده بودند که چطور می توانم ولتاژ 12 را به 9 ولت کاهش دهیم و یا چطور می توانم 9 ولت را به 5 ولت کاهش دهم و برای تغذیه یک مدار یا پروژه استفاده کنم, در این پست به این سوالات پاسخ داده می شود و یاد می گیریم که چگونه توسط چند قطعه معمولی و ارزان قیمت ولتاژ DC را به مقدار مورد نظرمان کاهش دهیم و در واقع چگونه یک مدار مبدل DC به DC کاهنده بسازیم.

خوب همانطور که گفته شد ما توسط ای سی های رگولاتور سری 78xx ولتاژ DC را کاهش می دهیم. قبلا در پست “اشنایی با رگولاتورهای ولتاژ سری 78xx و 79xx” با این ای سی های رگولاتور اشنا شدیم که توصیه می کنم حتما ان پست را هم مطالعه کنید.

ای سی های رگولاتور سری 78xx دارای سه پایه به نام های ورودی (Input) , زمین یا مشترک (Ground) و خروجی (Output) می باشند که در زیر ترتیب پایه ها و شکل رگولاتورهای سری 78xx را مشاهده می کنید (پکیج TO-220)

78xx-Pinout-emic

برای راه اندازی این ای سی رگولاتور و کاهش ولتاژ DC توسط ان باید مدار ساده زیر را ببندیم:

78xx-Voltage-Regulator-Circuit-emic

منظور از دو حرف xx اخر نام رگولاتور های سری 78xx ولتاژ خروجی انها می باشد. مثلا رگولاتور 7805 دارای ولتاژ خروجی 5 ولت است و یا رگولاتور 7812 دارای ولتاژ خروجی 12 ولت است. این سری از رگولاتورها با ولتاژهای خروجی مختلف موجود می باشند که بسته به نیاز خود یکی از انها را انتخاب می کنیم. بنابراین ولتاژ خروجی این سری از رگولاتورها با دو حرف اخر نام انها مشخص می شود.

در مدار ساده بالا ولتاژ ورودی با Vin مشخص شده و ولتاژ خروجی نیز با Vout مشخص شده است. از ای سی رگولاتور سری 78xx نیز برای کاهش ولتاژ استفاده شده است. دو عدد خازن عدسی در ورودی و خروجی ای سی قرار داده شده که برای حذف ریپل و نویزهای احتمالی ولتاژ استفاده شده اند.

به عنوان مثال اگر می خواهید ولتاژ 12 ولت را به 9 ولت کاهش دهید کافی است در مدار بالا از یک ای سی رگولاتور 7809 استفاده کنید, ولتاژ 12 ولت را به ورودی مدار می دهید و در خروجی ولتاژ 9 ولت DC دریافت می کنید. من در ادامه انواع ای سی های سری 78xx را نام می برم که شما بسته به نیاز خود و در واقع با توجه به ولتاژ خروجی که نیاز دارید می توانید یکی از انها را انتخاب کنید و در مدار بالا استفاده کنید:

 • ای سی رگولاتور 7805 برای ولتاژ خروجی 5 ولت
 • ای سی رگولاتور 7806 برای ولتاژ خروجی 6 ولت
 • ای سی رگولاتور 7808 برای ولتاژ خروجی 8 ولت
 • ای سی رگولاتور 7809 برای ولتاژ خروجی 9 ولت
 • ای سی رگولاتور 7812 برای ولتاژ خروجی 12 ولت
 • ای سی رگولاتور 7815 برای ولتاژ خروجی 15 ولت
 • ای سی رگولاتور 7818 برای ولتاژ خروجی 18 ولت
 • ای سی رگولاتور 7824 برای ولتاژ خروجی 24 ولت

در ادامه به چند نکته توجه کنید:

نکته 1 : جریان خروجی این ای سی های رگولاتور 1 امپر می باشد که البته از انجایی که قطعات موجود در بازار ایران اکثرا غیر اورجینال هستند بهتر است جریان کمتری حدود 0.5 امپر از انها انتظار داشته باشید.

نکته 2 : حتما برای این ای سی های رگولاتور از هیت سینک استفاده کنید تا بر اثر داغ شدن اسیب نبینند.

نکته 3 : ولتاژ ورودی این ای سی های رگولاتور حداقل باید 3 ولت از ولتاژ خروجی انها بیشتر باشد. مثلا حداقل ولتاژ ورودی که می توانیم به ای سی 7812 بدهیم 15 ولت است و با ولتاژ ورودی کمتر از این ای سی کار نخواهد کرد. یا مثلا حداقل ولتاژ ورودی ای سی 7805 حدود 8 ولت است.

 

نظر یادتون نره…

5 دیدگاه‌ها

 1. سلام چطوری میشه یه ولتاژ 170ولت dc رو 90ولت کم کرد یه جوری که متغیر باشه با جریان 200آمپر
  البته دستگاه شارژر باطری هستش

 2. سلام بزرگوارخسته نباشید
  این حقیربخاطرعلاقه بسیارزیادبه طوری که اگه وقت ازادپیداکردم هرموقع روز شب فرقی نمیکنه بایدیه مدارمخصوصادرایورلامپsmdیامدارلامپ فلورسنت بایدباهاش کارکنم اروم میشم خستگی من رفع میشه ازهمین روچون قطعات smdتوشهرماپیدانمیشه یه محبت کنیدیه نرم افزاری موبایلی یاهرچیزی که صلاح میدونین قطعه های مشابه دیودSmd
  ترانزیستورSmd
  خازنsmd
  ای سیsmd
  مقاومتsmd مشابه قطعات روچطوربایدفراهم کنم?
  توگوگل سرچ میکنم یکی مثلامیادولی دانلودنمیشه خواهشن راهنمایی کنید

 3. سلام ببخشید
  میشه با رگولاتور 7809 باتری ۶۰ امپر خودرو که ۱۲ ولت ولتاژش هست به ۹ ولت تبدیل کرد ؟

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید