حل مشکل ناخوانا بودن متن فارسی در کدویژن و دیگر نرم افزارها

1

در این پست از سایت اِمیک, نحوه حل مشکل ناخوانا بودن متن فارسی در نرم افزار کدویژن و دیگر نرم افزارها توضیح داده شده است. این اموزش را به دلیل اینکه تعداد زیادی از کاربران سایت به این مشکل برخورد کرده بودند تصمیم گرفتم در سایت منتشر کنم. البته خودم هم به تازگی بعد از نصب دوباره ویندوز روی سیستم به این مشکل برخورد کردم که حل ان بسیار ساده بود و در ادامه در مورد حل مشکل بیشتر توضیح خواهم داد.

منظور از ناخوانا بودن متن یا حروف فارس این است که مثلا حروف فارسی به صورت علامت سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟ یا کاراکترهای ناخوانا در می ایند, به تصویر زیر دقت کنید:

Change system locale-1-min-emic

همانطور که مشاهده می کنید توضیحات فارسی در برنامه بصورت کاراکتر ناخوانا می باشند که این مشکل با اعمال تنظیمات ساده ای در ویندوز برطرف می شود. دقت کنید که این اموزش فقط برای نرم افزار کدویژن نیست و شما در هر نرم افزاری که این مشکل را داشت به راحتی می توانید مشکل را حل کنید.

برای حل مشکل ناخوانا بودن متن فارسی باید در ویندوز منطقه سیستم یا System locale را تغییر داده و روی ایران تنظیم کنیم که در ادامه به صورت مرحله به مرحله نحوه تغییر منطقه سیستم را توضیح داده ام.

برای شروع مانند تصویر زیر از Control Panel روی گزینه Clock and Region کلیک کنید :

Change system locale-2-emic

نکته: برای وارد شدن به محیط کنترل پنل کافیه در قسمت سرچ ویندوز عبارت Control Panel را جستجو کرده و روی ان کلیک کنید.

در صفحه باز شده مانند تصویر زیر روی گزینه Region کلیک کنید :

Change system locale-3-emic

پنجره زیر باز می شود که شما باید از بالای صفحه تب Administrative را انتخاب کنید :

Change system locale-4-emic

در تب Administrative روی گزینه Change system locale کلیک کنید :

Change system locale-5-emic

صفحه جدیدی مانند تصویر زیر باز می شود :

Change system locale-6-emic

مانند تصویر زیر شما باید از قسمت Current system locale گزینه Persian (Iran) را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. دقت کنید که تیک موجود در صفحه نخورده باقی بماند.

Change system locale-7-emic

پس از کلیک روی OK پنجره ای دیگر باز می شود که می گوید باید سیستم را ری استارت کنید. با کلیک روی گزینه Restart new سیستم شما ری استارت می شود. اگر این پنجره اخر برای شما باز نشد خودتان حتما سیستم را یک بار ری استارت کنید.

Change system locale-8-emic

به این ترتیب و به راحتی مشکل ناخوانا بودن متن فارسی در نرم افزارها حل می شود. در زیر تصویر اول که در ان متن فارسی ناخوانا بود را پس از حل مشکل مشاهده می کنید که متن فارسی به صورت درست نمایش داده می شود :

Change system locale-9-emic

روش بالا برای ویندوز های 10 و 8 می باشد و فکر می کنم برای دیگر نسخه های ویندوز هم به همین ترتیب باشد و تفاوت چندانی نداشته باشد.

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید