آشنایی با گیت های منطقی

0

در این پست از سایت اِمیک, با گیت های منطقی (دروازه های منطقی) اشنا خواهیم شد. گیت های منطقی, اساس کار ماشین حساب ها, کامپیوترها, مدارهای کنترل و… هستند. به عبارت دیگر, یک کامپیوتر یا یک ماشین حساب و… از تعدادی گیت منطقی تشکیل شده است.

به طور خلاصه یک گیت منطقی, یک مدار الکترونیکی است که دارای یک یا چند ورودی است و فقط یک خروجی دارد. یک گیت منطقی با توجه به حالت هایی که به ورودی ان داده می شود (صفر و یک منطقی) خروجی ان نیز در وضعیت صفر یا یک منطقی قرار می گیرد. بدین ترتیب, انواع گیت های منطقی وجود دارد که در ادامه و در پست های اینده به توضیح انها می پردازیم.

آشنایی با گیت های منطقی

در ابتدا این را بگویم که این پست یک مقدمه برای شروع اموزش و اشنایی با گیت های منطقی می باشد و صرفاً در این پست با نام های گیت های منطقی و اصطلاحاتی مانند صفر و یک منطقی اشنا خواهیم شد و در پست های اینده بطور کامل هر یک از گیت های منطقی را توضیح خواهم داد و لینک مربوط به ان را در انتهای همین پست قرار خواهم داد.

گیت های منطقی را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد, که به انها گیت های منطقی پایه و گیت های منطقی ترکیبی گفته می شود. گیت های منطقی پایه شامل گیت AND, گیت OR و گیت NOT می شوند. گیت های منطقی ترکیبی در واقع از ترکیب گیت های منطقی پایه ساخته می شوند و مزیت گیت های ترکیبی این می باشد که به جای دو یا چند گیت پایه می توانیم فقط از یک گیت ترکیبی استفاده کنیم. گیت های منطقی ترکیبی شامل گیت NAND, گیت NOR, گیت XOR و گیت XNOR می شوند.

یکی از مهم ترین اصطلاحاتی که هنگام کار با گیت های منطقی به کار می رود, صفر و یک منطقی است که در ادامه توضیح می دهم منظور از صفر منطقی و یک منطقی چیست. بطور خلاصه ولتاژ حدود صفر ولت (عملاً از صفر تا 0.8 ولت) را صفر منطقی و ولتاژ حدود 5 ولت (عملاً از 2 تا 5 ولت) را یک منطقی می گویند.

دقت کنید که صفر و یک منطقی همیشه به معنای 0 ولت و 5 ولت نیست و در برخی از سیستم ها مثلا ممکن است 0 ولت و 3.3 ولت را به عنوان صفر و یک منطقی در نظر بگیرند.

به صفر منطقی, ولتاژ پایین (Low) نیز گفته می شود و به اختصار با حرف L نیز نشان داده می شود. به یک منطقی, ولتاژ بالا (High) نیز گفته می شود و به اختصار با حرف H نیز نشان دادن می شود.

نکته : معمولا به جای استفاده از حروف H و L از نمادهای 0 و 1 برای نشان دادن حالت ورودی ها و خروجی های مدارهای منطقی استفاده می شود. نماد 0 به معنی صفر منطقی و نماد 1 به معنی یک منطقی است.

در زیر لینک اشنایی با هر یک از گیت های منطقی AND, OR, NOT, NAND, NOR, XOR, XNOR پس از انتشار در سایت قرار داده می شود.

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید