چهارشنبه, خرداد 30, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآشنایی با گیت منطقی NOT و معرفی آی سی آن

  آشنایی با گیت منطقی NOT و معرفی آی سی آن

  در این پست از سایت اِمیک, با دروازه یا گیت منطقی NOT اشنا خواهیم شد. گیت منطقی NOT دارای یک ورودی و یک خروجی می باشد. با دادن صفر و یک منطقی به ورودی ان, خروجی ان در وضعیت صفر یا یک منطقی قرار می گیرد.

  عملکرد گیت منطقی NOT به این صورت است که اگر ورودی ان در وضعیت یک منطقی باشد, خروجی صفر منطقی می شود و اگر ورودی صفر منطقی باشد, خروجی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد.

  عملکرد گیت منطقی NOT مانند مدار ساده زیر است. در مدار زیر فرض کنید که کلید A ورودی گیت NOT و لامپ خروجی گیت می باشد و کلید وصل به معنی یک منطقی و کلید قطع به معنی صفر منطقی باشد.

  مدار کلیدی گیت منطقی NOT

  در مدار بالا اگر کلید A قطع باشد, لامپ روشن خواهد شد. ولی اگر کلید A وصل شود, لامپ اتصال کوتاه شده و خاموش خواهد شد. عملکرد گیت NOT هم به همین صورت است, در صورتی که ورودی ان صفر منطقی باشد, خروجی یک منطقی می شود و در صورتی که ورودی یک منطقی باشد, خروجی صفر منطقی خواهد شد.

  در زیر نماد گیت منطقی NOT را مشاهده می کنید:

  نماد گیت منطقی NOT

  در نماد بالا A ورودی گیت NOT و Y خروجی ان می باشد. برای هر گیت منطقی یک جدول صحت تعریف می شود که بیانگر وضعیت خروجی گیت با توجه به وضعیت ورودی ان است. جدول صحت گیت NOT با توجه به توضیحات بالا به صورت زیر است:

  جدول صحت گیت منطقی NOT

  همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید, خروجی گیت منطقی NOT زمانی که ورودی ان صفر منطقی می باشد برابر با یک منطقی است و زمانی که ورودی ان یک منطقی است, خروجی برابر با صفر منطقی می باشد.

  در ادامه ای سی گیت منطقی NOT را به شما معرفی خواهم کرد. یکی از ای سی های گیت منطقی NOT, ای سی 7404 می باشد که مدار داخلی و ترتیب پایه های این ای سی به صورت زیر است:

  ای سی گیت منطقی NOT

  همانطور که مشاهده می کنید این ای سی از 6 عدد گیت منطقی NOT تشکیل شده است.

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img