شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهپروژه های میکروکنترلر AVRپروژه با سون سگمنت و LEDپروژه AVR شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت 4 تایی

  پروژه AVR شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت 4 تایی

  در این پست از سایت اِمیک, پروژه شمارنده 4 رقمی با استفاده از سون سگمنت 4 تایی قرار داده شده است. این پروژه با استفاده از میکروکنترلر AVR انجام شده است.

  قبلا پروژه “راه اندازی سون سگمنت 4 تایی” را در سایت قرار داده بودم و در ان پست به طور کامل با سون سگمنت 4 تایی اشنا شدیم. بنابراین در این پست من در مورد این سون سگمنت و ترتیب پایه های ان و… توضیحی نمیدهم و برای اشنایی با سون سگمنت 4 تایی می توانید پست معرفی شده را مطالعه کنید.

  در زیر شماتیک پروژه شمارنده 4 رقمی با استفاده از سون سگمنت 4 تایی را مشاهده می کنید. در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده شده است.

  شماتیک پروژه AVR شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت 4 تایی

  همانطور که در شماتیک بالا مشاهده می کنید, قطعات استفاده شده در این پروژه شامل میکروکنترلر ATmega16A, سون سگمنت 4 تایی اند مشترک و 8 عدد مقاومت 330 اهم می باشد.

  پایه های A تا G سون سگمنت (همچنین پایه DP) توسط مقاومتهای 330 اهم به پایه های 22 تا 29 میکروکنترلر متصل شده اند. پایه های D1 تا D4 سون سگمنت نیز به پایه های 14 تا 17 میکروکنترلر متصل شده اند.

  دلیل استفاده از مقاومت این است که ولتاژ تغذیه سون سگمنت حدود 3.5 ولت است. بنابراین ما نباید بطور مستقیم سون سگمنت را به میکروکنترلر که دارای ولتاژ خروجی 5 ولت است متصل کنیم. به همین منظور پایه های A تا G (همچنین پایه DP) توسط مقاومت های 330 اهم به میکروکنترلر متصل شده اند.

  این پروژه یک شمارنده افزایشی می باشد. یعنی با اتصال تغذیه به پروژه, شمارش روی سون سگمنت از 0 شروع می شود و افزایش پیدا می کند تا زمانی که به عدد 9999 برسد. پس از رسیدن به عدد 9999 , عدد روی سون سگمنت 0 می شود و شمارش دوباره از 0 شروع می شود و این روند ادامه دارد.

  توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید. در انتهای مطلب نیز می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

  P-AVR-prj-4Digit-Counter-using-7Segment-emic

  برنامه کدویژن:

  در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

  توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. دقت کنید که برنامه بالا برای سون سگمنت اند مشترک می باشد. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس را هم می تونید از انتهای مطلب دانلود کنید.

  کلیپ تست عملی پروژه :

   

  دانلود فایل ها

  پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img