شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآشنایی با گیت منطقی NOR و معرفی آی سی آن

  آشنایی با گیت منطقی NOR و معرفی آی سی آن

  در این پست از سایت اِمیک, با دروازه یا گیت منطقی NOR اشنا خواهیم شد. به طور کلی گیت های منطقی دارای یک یا چند ورودی و فقط یک خروجی می باشند. با دادن صفر و یک منطقی به ورودی های انها, با توجه به نوع گیت منطقی خروجی ان صفر یا یک منطقی می شود.

  قبلا در چندین پست مختلف با گیت های منطقی پایه یعنی گیت ANDگیت OR و گیت NOT اشنا شدیم. گیت منطقی NOR که در این پست با ان اشنا خواهیم شد, یک گیت منطقی ترکیبی می باشد. یعنی این گیت از ترکیب گیت های منطقی پایه ساخته می شود که در ادامه در مورد ان بیشتر توضیح خواهم داد.

  گیت منطقی NOR از ترکیب گیت OR و گیت NOT به وجود می اید. به عبارت دیگر, ورودی های گیت NOR ابتدا با هم OR شده و حاصل ان که صفر یا یک منطقی است, NOT می شود. توصیه می کنم پست های مربوط به عملکرد گیت منطقی OR و گیت منطقی NOT را مطالعه کنید.

  عملکرد گیت منطقی NOR به این صورت است که اگر همه ی ورودی های ان در وضعیت صفر منطقی باشند, خروجی ان در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد. در غیر این صورت حتی اگر یکی از ورودی های ان در وضعیت یک منطقی باشد, خروجی این گیت صفر منطقی می شود.

  گیت منطقی NOR می تواند دارای دو یا چند ورودی باشد. مثلا می تواند دارای دو ورودی یا سه ورودی و یا… باشد. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر نماد گیت منطقی NOR (دو ورودی) را مشاهده می کنید:

  نماد گیت منطقی NOR دو ورودی

  در نماد بالا A و B ورودی های گیت NOR می باشند و Y خروجی گیت است.

  برای هر گیت منطقی یک جدول صحت تعریف می شود که بیانگر وضعیت خروجی گیت با توجه به وضعیت ورودی ان می باشد. جدول صحت گیت NOR دو ورودی با توجه به توضیحات بالا به صورت زیر است:

  جدول صحت گیت منطقی NOR دو ورودی

  طبق جدول بالا, خروجی گیت منطقی NOR دو ورودی زمانی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد که هر دو ورودی ان در وضعیت صفر منطقی باشند. در دیگر حالات یعنی زمانی که هر دو ورودی یک منطقی هستند یا اینکه یکی از ورودی ها یک منطقی است, خروجی گیت صفر منطقی می باشد.

  همانطور که گفته شد, گیت NOR می تواند دارای دو یا چند ورودی باشد. عملکرد گیت منطقی NOR با تعداد ورودی بیشتر از دو تا مثلا سه ورودی یا چهار ورودی هم دقیقا مانند گیت NOR دو ورودی می باشد. یعنی فقط زمانی که همه ی ورودی ها صفر منطقی بودند, خروجی یک منطقی می شود. در زیر نماد یک گیت منطقی NOR سه ورودی را مشاهده می کنید:

  نماد گیت منطقی NOR سه ورودی

  در گیت NOR سه ورودی بالا A و B و C ورودی ها و Y خروجی است. جدول صحت گیت NOR سه ورودی نیز به صورت زیر است:

  جدول صحت گیت منطقی NOR سه ورودی

  همانطور که مشاهده می کنید, فقط زمانی که همه ی ورودی ها صفر منطقی هستند, خروجی یک منطقی می باشد.

  برای استفاده از گیت های منطقی در مدارات خود باید ای سی انها را تهیه کنید. یکی از ای سی های گیت منطقی NOR, ای سی 7402 می باشد. مدار داخلی و ترتیب پایه های این ای سی به صورت زیر است:

  ای سی گیت منطقی NAND

  همانطور که مشاهده می کنید این ای سی از 4 عدد گیت منطقی NOR دو ورودی تشکیل شده است.

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img