آشنایی با ماژول سنسور تاچ خازنی TTP223 به همراه مدار راه اندازی آن

1

در این پست از سایت اِمیک, با ماژول سنسور تاچ یا لمسی TTP223 اشنا خواهیم شد و مدار راه اندازی این ماژول نیز قرار داده شده است. TTP223 یک ماژول لمسی بسیار کاربردی و ارزان قیمت است که در کاربردهای مختلف می توان از ان استفاده کرد. شکل ظاهری این ماژول به صورت زیر است:

ماژول سنسور تاچ خازنی TTP223

این ماژول یک کلید لمسی می باشد که با لمس کردن قسمت مشخص شده ان, خروجی ماژول تغییر وضعیت می دهد. ولتاژ کاری این ماژول از 2 تا 5.5 ولت DC می باشد. حداکثر زمان پاسخ دهی ان نیز 220 میلی ثانیه است.

همانطور که در تصویر بالا مشخص است این ماژول دارای سه پایه به صورت زیر است:

  • VCC : پایه مثبت تغذیه ماژول
  • I/O : خروجی دیجیتال ماژول
  • GND : پایه منفی تغذیه ماژول

ماژول TTP223 دارای دو پین لحیم نشده به نام های A و B می باشد. این دو پین برای مشخص کردن مد کاری ماژول می باشند. ما با توجه به حالات مختلف لحیم کردن این دو پین, می توانیم مد کاری ماژول را تعیین کنیم. منظور از مد کاری ماژول, وضعیت خروجی ماژول بعد از لمس شدن است. در زیر حالت های مختلف اتصال پین های A و B برای تعیین مد کاری ماژول گفته شده است.

پین های A و B هر دو باز باشند: در این حالت خروجی ماژول در حالت عادی LOW (صفر منطقی) می باشد. با لمس کردن ماژول خروجی HIGH (یک منطقی) می‌شود. زمانی که لمس قطع شود, خروجی دوباره LOW می‌شود.

پین A باز و پین B بسته باشد: در این حالت خروجی ماژول در حالت عادی LOW می باشد. با لمس کردن ماژول خروجی HIGH می‌شود. خروجی تا لمس بعدی HIGH باقی می‌ماند.

پین A بسته و پین B باز باشد: در این حالت خروجی ماژول در حالت عادی HIGH می باشد. با لمس کردن ماژول خروجی LOW می‌شود. زمانی که لمس قطع شود, خروجی دوباره HIGH می‌شود.

پین های A و B هر دو بسته باشند: در این حالت خروجی ماژول در حالت عادی HIGH می باشد. با لمس کردن ماژول خروجی LOW می‌شود. خروجی تا لمس بعدی LOW باقی می‌ماند.

نکته: در حالت عادی ماژول, هر دو پین A و B باز می باشند. یعنی ماژول در مد اول کار می کند که در صورت نیاز طبق توضیحات بالا می توانید مد کاری ان را تغییر دهید.

مدار راه اندازی ماژول سنسور تاچ یا لمسی TTP223 :

برای تست این ماژول و راه اندازی ان می توانید مدار ساده زیر را ببندید:

مدار راه اندازی ماژول سنسور تاچ خازنی TTP223

همانطور که مشاهده می کنید, پین های مثبت و منفی تغذیه ماژول به 5 ولت متصل شده اند. پین خروجی ماژول از طریق مقاومت R1 و ترانزیستور Q1 به یک رله متصل شده است. ترانزیستور و مقاومت برای راه اندازی رله می باشند و ترانزیستور در حالت سوئیچینگ استفاده شده است.
زمانی که خروجی ماژول HIGH یا یک منطقی است, رله و وسیله متصل به ان فعال و روشن می شوند. زمانی هم که خروجی ماژول LOW یا صفر منطقی است, رله و وسیله متصل به ان خاموش هستند. دیود D1 یک دیود هرزگرد یا ضربه گیر است که به منظور حذف ولتاژ القایی حاصل از بارهای سلفی استفاده می‌شود.

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید