حل مشکل شبیه سازی آی سی 555 در پروتئوس

3

در این پست از سایت اِمیک, در مورد چگونگی حل مشکل شبیه سازی آی سی 555 در نرم افزار پروتئوس توضیح داده شده است. احتمالا شما هم تا به حال در شبیه سازی برخی از مدارات, مثلا مداراتی که در انها از آی سی NE555 استفاده شده به مشکل برخورده اید. حل این مشکل بسیار ساده است که در ادامه در مورد ان توضیح خواهم داد.

در واقع این مشکل از آی سی 555 نمی باشد و مشکل مربوط به خازن متصل به آی سی است که نیاز به مقدار اولیه دارد. همان خازنی که پایه 2 و 6 آی سی را به منفی (زمین) تغذیه متصل می کند. بنابراین با دادن مقدار اولیه به صورتی که در ادامه توضیح می دهم, مشکل شبیه سازی آی سی 555 در نرم افزار پروتئوس حل می شود.

برای حل مشکل مراحل زیر را انجام دهید :

 1. روی خازن دابل کلیک کنید
 2. در قسمت Other Properties کد روبرو را وارد کنید PRECHARGE = 0
 3. روی OK کلیک کنید

به همین سادگی مشکل حل می شود. در واقع خازن مشکلی ندارد و فقط بخاطر اینکه خازن ها در پروتئوس ایده آل هستند این مشکل به وجود می اید.

دلیل این مشکل این است که وقتی آی سی 555 را در مد آستابل شبیه سازی می کنیم, این آی سی برای ایجاد نوسان نیاز به ایده آل نبودن قطعات دارد. همانطور که گفته شد خازن ها در پروتئوس ایده آل هستند و ولتاژ اولیه ندارند. بنابراین ما با اضافه کردن کد بالا به خازن به ان مقدار اولیه می دهیم تا از حالت ایده آل خارج شود.

در زیر یک مدار ساده برای راه اندازی و شبیه سازی ای سی 555 در پروتئوس را مشاهده می کنید. این مدار یک چشمک زن ساده با آی سی 555 می باشد.

حل مشکل شبیه سازی آی سی 555 در پروتئوس

قبل از اضافه کردن کد بالا به خازن C1 مدار کار نمی کند و ارور می دهد. با اضافه کردن کد کوتاه بالا, مدار به خوبی کار خواهد کرد و آی سی 555 به خوبی شبیه سازی می شود.

نظر یادتون نره…

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  یک مدار مولتی ویبراتور دو ترانزیستوری ساده (چشمک‌زن دولامپی) توی پروتئوس جواب نمیده هر دو LED روشن مونده! با این کد هم جواب نداد روی ورژن 15 پروتئوس مسخره بازی زیاد داره شبیه سازیش!
  اینطوری نوشتم : PRECHARGE = 0
  اینطوری هم نوشتم : {PRECHARGE=0}

  چرا خود سازنده برنامه برای شبیه سازی خازنها رو غیر ایده‌آل در نظر نگرفته!!
  مدارهایی که پروتئوس جواب میده به صورت عملی جواب نمیدن و بالاعکس!
  یعنی یه چیز بچه بازیه که مجبوریم ازش استفاده کنیم کاش مولتی‌سیم به خوش دستی این بود! اینم خوش دست نیست کاش تو آلتیوم به راحتی این میشد شبیه سازی کرد.

 2. سلام،
  چطور میشه پس زمینه شماتیک در پروتئوس رو سفید کرد؟
  مثل شماتیکی که در این پست گذاشتین.
  با تشکر

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید