شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآشنایی با قانون اهم

  آشنایی با قانون اهم

  در این پست از سایت اِمیک, با یکی از قوانین مهم در الکترونیک به نام قانون اهم بطور خلاصه و مفید آشنا خواهیم شد. قانون اهم ارتباط بین سه کمیت ولتاژ الکتریکی (Voltage) , جریان الکتریکی (Current) و مقاومت الکتریکی (Resistance) را مشخص می کند.

  طبق قانون اهم هرگاه دمای یک رسانای فلزی ثابت باشد, نسبت اختلاف پتانسیل یا ولتاژ دو سر ان رسانا به شدت جریان عبوری از ان, مقدار ثابتی است که این نسبت را مقاومت الکتریکی می نامیم. طبق توضیحات گفته شده, فرمول قانون اهم به صورت زیر است:

  Ohm-Law-1-emic

  در این فرمول R مقاومت الکتریکی, V ولتاژ الکتریکی و I جریان الکتریکی می باشد. همانطور که می دانید واحد ولتاژ الکتریکی ولت (V) , جریان الکتریکی آمپر (I) و مقاومت الکتریکی اهم (Ω) می باشد.

  با توجه به فرمول بالا ما با داشتن دو کمیت از سه کمیت ولتاژ , جریان و مقاومت می توانیم کمیت دیگر را بدست بیاوریم. بطور کلی سه شکل فرمول بالا برای بدست اوردن هر کدام از سه کمیت ولتاژ , جریان و مقاومت به صورت زیر است.

  Ohm-Law-2-emic

  در ادامه با ذکر چند مثال با قانون اهم بیشتر اشنا خواهیم شد. به مدار ساده زیر دقت کنید.

  آشنایی با قانون اهم

  همانطور که مشاهده می کنید در مدار بالا ما یک مقاومت الکتریکی داریم که با R مشخص شده است. ولتاژ دو سر این مقاومت نیز با V مشخص شده و جریان عبوری از مقاومت نیز با I مشخص شده است.

  فرض کنید که مقدار ولتاژ دو سر مقاومت برابر با 6 ولت باشد. جریان عبوری از ان نیز برابر با 2 امپر است. در این حالت طبق فرمول بالا با تقسیم ولتاژ به جریان می توانیم مقدار مقاومت را بدست اوریم. در نتیجه با تقسیم 6 بر 2 مقدار مقاومت برابر با 3 اهم می باشد.

  در مثالی دیگر فرض کنید که مقدار ولتاژ دو سر مقاومت برابر با 12 ولت باشد. مقدار مقاومت نیز برابر با 10 اهم باشد. در این حالت طبق فرمول بالا با تقسیم ولتاژ به مقاومت می توانیم مقدار جریان عبوری از مقاومت را بدست اوریم. در نتیجه با تقسیم 12 بر 10 مقدار جریان برابر با 1.2 امپر می باشد.

  در مثالی دیگر اگر مقدار مقاومت برابر با 20 اهم باشد و جریان عبوری از مقاومت نیز 0.5 امپر باشد. در این حالت طبق فرمول بالا با ضرب کردن مقدار جریان در مقاومت می توانیم مقدار ولتاژ دو سر مقاومت را بدست اوریم. در نتیجه با ضرب کردن 20 در 0.5 مقدار ولتاژ برابر با 10 ولت می باشد.

  توصیه می کنم پست “روابط بین چهار کمیت ولتاژ, جریان, مقاومت و توان الکتریکی” را نیز مطالعه کنید.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img