انتخاب وات مناسب برای مقاومت

2

در این پست از سایت اِمیک, با نحوه انتخاب وات مناسب برای مقاومت ها اشنا خواهیم شد. همانطور که می دانید مقاومت ها دارای توان یا وات های مختلفی هستند. مثلا ما دارای مقاومت 0.5 وات, 1 وات و … هستیم که بسته به مدار یا پروژه ای که می خواهیم از ان مقاومت در ان استفاده کنیم باید یک وات مناسب برای مقاومت انتخاب کنیم.

همانطور که می دانید وات یا توان برابر است با حاصل ضرب ولتاژ در جریان, بنابراین ما با دانستن ولتاژ دو سر یک مقاومت و همچنین جریان عبوری از ان, می توانیم وات مناسب برای ان مقاومت را بدست اوریم.

ابتدا بهتر است که با مقادیر مختلف وات مقاومت ها اشنا شویم. در بازار اکثرا مقاومت ها با وات های 1/8 وات یا 0.125 وات, 1/4 وات یا 0.25 وات, 0.5 وات, 1 وات, 2 وات, 5 وات و 10 وات موجود هستند. مقاومت با دیگر وات ها نیز وجود دارد ولی اکثرا در بازار مقاومت با وات های گفته شده موجود است و مقادیر دیگر به سختی پیدا می شوند.

انتخاب وات مناسب برای مقاومت

فرض کنید در یک مدار افت ولتاژ دو سر یک مقاومت برابر 0.5 ولت باشد و جریان عبوری از ان مقاومت نیز برابر 2 امپر باشد. در این حالت با ضرب افت ولتاژ دو سر مقاومت در جریان عبوری از ان, توان مقاومت برابر 1 وات بدست می اید. یعنی مقاومت مورد نظر باید دارای توان 1 وات باشد.

البته در عمل ما باید توان مقاومت را بیشتر از مقداری که بدست اورده ایم انتخاب کنیم. یعنی در این مثال درست است که توان مقاومت 1 وات بدست امده ولی اگر این مقدار توان را انتخاب کنیم, مقاومت بیش از اندازه داغ شده و در طولانی مدت اسیب می بیند و عمر کمی خواهد داشت. بنابراین برای افزایش عمر مقاومت توان را در عمل بیشتر از مقدار محاسبه شده انتخاب می کنند.

معمولا توان را حدود دو برابر مقدار بدست امده انتخاب می کنند. یعنی در مثال بالا مناسب ترین توان برای مقاومت 2 وات می باشد. البته مقاومت با وات بالاتر هم می توان استفاده کرد ولی نیازی نیست و اتلاف هزینه است و همان 2 وات کافی می باشد.

در مثالی دیگر فرض کنید افت ولتاژ دو سر یک مقاومت برابر 1 ولت و جریان عبوری از ان مقاومت نیز 100 میلی امپر (0.1 امپر) باشد. در این شرایط توان برابر 0.1 وات بدست می اید. در عمل ما باید دو برابر این مقدار را که می شود 0.2 وات انتخاب کنیم. از انجایی که مقاومت 0.2 وات نداریم و نزدیک ترین مقدار به ان 1/4 وات (0.25 وات) است ما مقاومت 0.25 وات را برای این مثال انتخاب می کنیم.

نکته : با سری و موازی کردن مقاومت ها می توانیم وات انها را افزایش دهیم. مثلا با موازی کردن دو مقاومت 100 اهم 0.5 وات با هم ما یک مقاومت 50 اهم 1 وات خواهیم داشت. فرض کنید در یک مدار شما نیاز به یک مقاومت 47 اهم 2 وات دارید, ولی فقط مقاومت 1 وات دارید. در این شرایط با موازی کردن دو مقاومت 100 اهم 1 وات و 91 اهم 1 وات می توانید یک مقاومت 47 اهم حدود 2 وات داشته باشید. فقط دقت کنید برای اینکه توان مقاومت ها در حالت سری و یا موازی کردن انها دو یا چند برابر شود باید مقدار مقاومت هایی که با هم سری یا موازی می کنید برابر باشد. (یا زیاد باهم اختلاف نداشته باشند)

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام وقتتون بخیر
    من الکترونیک رو در سطح مبتدی، در حد قطعه شناسی و تا حدی محاسبه مقاومت تو مدار و اینا (که بیشتر تو فیزیک خوندم) بلدم

    میخواستم چندتا کتاب معرفی کنید که بشه با انواع ایسی و ترانزیستور و طراحی مدار ساده رو آموزش بده

    ممنون میشم

  2. بسیارمطلب مفیدی بودومشکل مقاومت باتوان موردنیازکه دردست نیست راحل کرددرابتدافرموده ایدسری وموازی کردن مقاومت ولی پیرامون سری کردن مطلبی بیان نفرمودید ازآموزش روان وکاربردی شماسپاسگزارم آرزومیکنم همواره سلامت باشیدودرارتقاعلم هموطنان سهیم باشید موفق ومویدباشید بااحترام

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید