پروژه اهم متر دقیق با میکروکنترلر AVR

0

در این پست از سایت اِمیک, پروژه ساخت یک اهم متر دقیق با استفاده از میکروکنترلر AVR قرار داده شده است. با ساخت این اهم متر شما می توانید رنج وسیعی از مقاومت ها را با دقت بالا اندازه گیری کنید. در این پروژه مقدار مقاومت اندازه گیری شده روی یک LCD کاراکتری 2 در 16 نمایش داده می شود. برنامه این پروژه نیز به زبان C و با استفاده از نرم افزار کامپایلر کدویژن (CodeVisionAVR) نوشته شده است.

پروژه اهم متر دقیق با میکروکنترلر AVR

یکی از ویژگی های این پروژه اهم متر, استفاده از قطعات کاملا معمولی و ارزان قیمت در ان می باشد که این قطعات به راحتی در اکثر فروشگاه های قطعات الکترونیکی پیدا می شوند. در این پروژه ما از سنسور خاصی برای اندازه گیری مقدار مقاومت استفاده نکرده ایم و به وسیله ADC میکروکنترلر, مقدار مقاومت را با دقت بالا اندازه گیری می کنیم.

در این پروژه ما سعی کرده ایم با استفاده از روش های مختلف مانند چندین بار نمونه گیری, استفاده از ولتاژ رفرنس داخلی میکروکنترلر و غیره دقت اهم متر را افزایش دهیم. همچنین این اهم متر دارای یک پتانسیومتر برای تنظیم دقیق و کالیبره کردن ان می باشد که در توضیحات پروژه نحوه تنظیم اهم متر توسط این پتانسیومتر برای افزایش دقت ان بطور کامل توضیح داده شده است.

محدوده یا رنج اندازه گیری مقاومت در این پروژه از 20 اهم تا 100 کیلو اهم می باشد. یعنی این اهم متر می تواند مقاومت های بین 20 اهم تا 100 کیلو اهم را اندازه گیری کند.

در صورتی که مقدار مقاومت بیشتر از 100 کیلو اهم باشد, روی LCD پیام Out Of Range (20 to 100K Ohm) را نمایش می دهد. همچنین در زمانی که هیچ مقاومتی برای اندازه گیری به اهم متر متصل نیست, پیام Resistor Not connected را روی LCD نمایش می دهد. دقت اندازه گیری مقاومت در این اهم متر در محدوده 20 اهم تا 50 کیلو اهم بسیار بالا و دقیق است و از 50 کیلو اهم تا 100 کیلو اهم دارای دقت معمولی و قابل قبولی می باشد.

میکروکنترلر مورد استفاده در این پروژه ATmega8A می باشد. در ادامه می توانید فایل آموزش کامل ساخت این پروژه را به همراه تمام فایل های مورد نیاز ان تهیه و دانلود کنید.

- محتوای پروژه

  • سورس کامل پروژه به زبان C و نرم افزار کدویژن
  • توضیحات خط به خط برنامه
  • شماتیک پروژه
  • فایل PDF توضیحات کامل پروژه
  • شبیه سازی پروژه با نرم افزار پروتئوس
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت این پروژه

 

کلیپ تست عملی پروژه:

 

- پرداخت و دانلود پروژه

برای خرید و دانلود پروژه روی دکمه زیر کلیک کنید

  • پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید پروژه مورد نظر خود را دانلود کنید
  • همچنین ایمیلی حاوی لینک (های) دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد
  • از صحت ایمیلی که هنگام خرید وارد می کنید, مطمئن شوید
  • پسورد فایل زیپ (Zip) دانلودی www.emic.ir می باشد

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید