یکشنبه, اردیبهشت 2, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای نوریمدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358

  مدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار ساده ولی بسیار جالب به نام مدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358 قرار داده شده است. مداری که در ادامه مشاهده می کنید یک چشمک زن یا فلاشر LED تکی می باشد که همانطور که گفته شد با استفاده از آی سی آپ امپ LM358 طراحی شده است. این مدار کاملا عملی می باشد و ساخت ان بسیار راحت است. در ادامه در مورد این مدار بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک این مدار جالب را مشاهده می کنید.

  شماتیک مدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358

  مدار بالا از قطعات کاملا معمولی و ارزان قیمتی تشکیل شده است. این قطعات را به راحتی می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

  ای سی LM358 از دو عدد اپ امپ داخلی تشکیل شده است که در این مدار ما فقط از یکی از اپ امپ های داخلی ای سی استفاده می کنیم. یعنی ما فقط از پایه های 1, 2 و 3 و همچنین پایه های تغذیه ای سی یعنی 4 و 8 استفاده می کنیم و دیگر پایه های ای سی نیاز نیست به جایی متصل شوند.

  عملکرد مدار بالا به این صورت است که خروجی اپ امپ به صورت دائم 0 و 5 ولت می شود. دلیل ان نیز وجود خازن در پایه 2 ای سی است. خازن با شارژ و دشارژ شدن باعث تغییر سطح ولتاژ روی پایه 2 ای سی شده که در نتیجه ای سی نیز که به صورت یک مقایسه کننده بسته شده, خروجی ان دائما 0 و 5 ولت می شود. به خروجی ای سی یعنی پایه 1 ای سی, LED از طریق مقاومت R5 متصل شده است. مقاومت R5 برای محدود کردن جریان LED و جلوگیری از سوختن ان می باشد. بنابراین با 0 و 5 ولت شدن خروجی ای سی, LED نیز روشن و خاموش می شود و به اصطلاح چشمک می زند.

  برای تغییر سرعت چشمک زدن LED کافی است مقدار یکی از دو قطعه مقاومت R4 یا خازن C1 را تغییر دهید. به عنوان مثال با کاهش مقدار خازن C1 سرعت چشمک زدن LED افزایش می یابد و با افزایش مقدار خازن, سرعت چشمک زدن کاهش می یابد.

  همانطور که مشاهده می کنید تغذیه این مدار 5 ولت DC می باشد که می توانید از باتری یا اداپتور 5 ولت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  مدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358

  لیست قطعات:

  • مقاومت   R1,R2,R3=10K اهم
  • مقاومت   R4=100K اهم
  • مقاومت   R5=220Ω اهم
  • خازن الکترولیت   C1=47uF/16V
  • ای سی   U1=LM358N به همراه سوکت
  • ال ای دی 5 میلیمتر با رنگ دلخواه (LED)

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار LED چشمک زن با آپ امپ LM358 می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img