شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهپروژه های میکروکنترلر AVRپروژه با انواع LCDپروژه AVR نوشتن متن فارسی روی LCD کاراکتری

  پروژه AVR نوشتن متن فارسی روی LCD کاراکتری

  در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه بسیار جالب با LCD کاراکتری و میکروکنترلر AVR به نام پروژه AVR نوشتن متن فارسی روی LCD کاراکتری قرار داده شده است. همانطور که از نام این پروژه مشخص است ما روی یک LCD کاراکتری معمولی, حروف و کلمات فارسی را خواهیم نوشت. LCD کاراکتری برای نمایش حروف و کلمات انگلیسی طراحی و ساخته شده است ولی ما به روشی که در ادامه توضیح خواهم داد روی این LCD کلمات فارسی را خواهیم نوشت. در زیر شماتیک این پروژه جالب را مشاهده می کنید.

  شماتیک پروژه AVR نوشتن متن فارسی روی LCD کاراکتری

  همانطور که مشاهده می کنید, ما در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده کرده ایم. از یک LCD کاراکتری نیز استفاده کرده ایم که این LCD به پورت D میکروکنترلر متصل شده است. پتانسیومتر RV1 نیز برای تنظیم کنتراست یا میزان روشنایی LCD کاراکتری استفاده شده است. این پروژه در عمل نیز تست شده است که در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

  پروژه AVR نوشتن متن فارسی روی LCD کاراکتری

  شماتیک این پروژه بسیار ساده است و نکته خاصی ندارد. فقط توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید.

  در ادامه برنامه این پروژه را مشاهده می کنیم. تنها نکته این پروژه این است که ما باید توسط یک نرم افزار بسیار ساده حروف و کلمات فارسی مورد نظرمان را در ان رسم کنیم و کد ان را توسط نرم افزار دریافت کنیم و از این کد در برنامه استفاده کنیم.

  نرم افزاری که در مورد ان توضیح دادم درون فایل دانلودی انتهای مطلب موجود است. این نرم افزار نیاز به نصب ندارد و کار با ان بسیار ساده است. محیط نرم افزار به صورت زیر است.

  LCD-Custom-Character-Generator1-emic

  پس از باز کردن نرم افزار, کافی است که کاراکتر یا همان حرف فارسی مورد نظرتان را در محیطی که به صورت مربع های سبز رنگ است رسم کنید. با انتخاب مربع, رنگ ان از سبز به سیاه تغییر می کند. برای LCD کاراکتری 2 در 16 معمولی باید گزینه   5X7 + cursor line را انتخاب کنید. هیچگونه تنظیمات دیگری لازم نیست و می توانید حرف فارسی مورد نظرتان را در قسمت مربوطه رسم کنید.

  پس از رسم حرف فارسی مورد نظرتان, روی دکمه GENERATE کلیک کنید تا کد ان به صورت زیر تولید شود.

  LCD-Custom-Character-Generator2-emic

  از صفحه باز شده گزینه mikroC را انتخاب کنید. همانطور که مشاهده می کنید یک سری کد توسط نرم افزار تولید شده است. ما فقط به مقادیر ارایه که با رنگ ابی مشخص کرده ام نیاز داریم و به بقیه کدها نیازی نیست. بنابراین برای هر حرف فقط مقدار ارایه ان را که مشخص شده کپی کنید تا در برنامه پروژه از ان استفاده کنیم.

  برنامه کدویژن:

  در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

  همانطور که مشاهده می کنید در ابتدای برنامه تعدادی ارایه (با نام های Word1 تا Word8) تعریف شده که مقدار این ارایه ها توسط نرم افزار معرفی شده و طبق توضیحات گفته شده تولید شده است. توجه کنید که به دلیل کم بودن حافظه LCD کاراکتری, فقط می توان 8 حرف فارسی (کاراکتر) در ان ذخیره کرد و بیشتر از ان را نمی تواند ذخیره و نمایش دهد. بنابراین ما فقط 8 ارایه که هر کدام از انها برابر یک کاراکتر یا حرف فارسی است تعریف کرده ایم.

  توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس و نرم افزار مورد نیاز را نیز می توانید از انتهای مطلب دانلود کنید.

  کلیپ تست عملی پروژه :

   

  دانلود فایل ها

  پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img