پروژه AVR سنجش نور محیط

3

در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه بسیار جالب و کاملاً تست شده به نام پروژه AVR سنجش نور محیط قرار داده شده است. همانطور که از نام این پروژه مشخص است ما میزان یا شدت نور محیط را اندازه گیری می کنیم و روی یک LCD کاراکتری نمایش می دهیم. نمایش شدت نور محیط به صورت درصدی انجام می شود یعنی با توجه به نور محیط عددی بین 0 تا 100 درصد روی LCD نمایش داده می شود. این پروژه با استفاده از میکروکنترلر AVR انجام شده است. در زیر شماتیک این پروژه جالب را مشاهده می کنید:

شماتیک پروژه AVR سنجش نور محیط

همانطور که مشاهده می کنید, ما در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده کرده ایم. از یک LCD کاراکتری نیز استفاده کرده ایم که این LCD به پورت D میکروکنترلر متصل شده است. پتانسیومتر RV1 نیز برای تنظیم کنتراست یا میزان روشنایی LCD کاراکتری استفاده شده است.

در این پروژه از یک فتوسل (LDR) برای سنجش نور محیط استفاده شده است. سنسور LDR به همراه مقاومت R1 یک تقسیم ولتاژ مقاومتی ایجاد می کنند. هر چه نور محیط بیشتر باشد, مقدار مقاومت سنسور LDR کمتر است و در نتیجه ولتاژ بیشتری روی پین 40 میکروکنترلر (پین 0 از پورت A) که در واقع یکی از ورودی های انالوگ میکرو است می افتد. با کاهش نور محیط مقدار مقاومت سنسور LDR افزایش می یابد و در نتیجه ولتاژ روی پایه 40 میکرو کاهش می یابد. با اندازه گیری ولتاژ روی پایه 40 میکرو توسط ADC میکروکنترلر, می توانیم میزان یا شدت نور محیط را اندازه گیری کنیم.

در نهایت این شدت نور اندازه گیری شده را به صورت عددی بین 0 تا 100 درصد روی ال سی دی کاراکتری نمایش می دهیم. در انتهای مطلب می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید به تغذیه 5 ولت متصل کنید و همچنین پایه های 30 و 32 میکرو را هم بدلیل استفاده از ADC باید به مثبت تغذیه متصل کنیم.

پروژه AVR سنجش نور محیط

برنامه کدویژن:

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می تونید در قسمت نظرات مطرح کنید. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس را هم می تونید از انتهای مطلب دانلود کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

3 دیدگاه‌ها

  1. سلام وقت بخیر . ببخشبد من میخواهم این پروژه را با atmega8 راه اندازی کنم بهم ارور های undefined symbol ADATE و ADTE2 میدهد مشکل چیست ؟ برنامه شما هم ایراد دارد وقتی وارد کدویژن میکنم میخواهم فایل هگز درست کنم میزنم not library alphanumeric lcd not set is project و فایل پرتئوس هم باز نمیشه !!؟؟!

  2. سلام خسته نباشید مهندس یک سوال خارج از این پروژه
    من یک مدار تقویت کننده صوتی می خوام که فقط با میکروفن و auxهمراه با هم کار کنه ممنون می شم رهنمای کنید

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید